Yumuşak zeminlerde kazı kaynaklı deformasyonları tahmin etmek için istatistiksel değerlendirme ve basitleştirilmiş yaklaşım
Statistical evaluation and simplified approach for estimating excavation induced deformations in soft soils
- Tez No: 758809
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA UNUTMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu tez çalışması yumuşak zeminlerde inşa edilen destekli diyafram duvarların deformasyonlarını ve kazı arkası oturmalarının tahmin edilmesi ile ilgilidir. Bu amaçla, deformasyon tahminleri için, küçük şekil değiştirme seviyelerinde zeminlerin rijitliğini dikkate alan bir sonlu eleman modeli kullanılmıştır. Bu model ile çok sayıda jenerik vaka analiz edilmiştir, vakaların ve kullanılan parametrelerin doğruluğu dünya üzerinde inşa edilmiş çok sayıda vaka ile doğrulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan parametreler literatürdeki çalışmalar da dikkate alınarak; i) zeminin mukavemeti, zeminin rijitliği, zemin birim hacim ağırlığı, ii) yumuşak zemin tabakasının kalınlığı, kazı derinliği, kazı genişliği ve iii) destek sisteminin rijitliği olarak seçilmiştir. Literatür çalışmalarından farklı olarak, küçük deformasyon seviyesinde zeminin rijitliğini temsil eden parametreler deneysel yaklaşımlar kullanılarak hesaplanmıştır. İstatistiksel çalışmalarda, çoklu regresyon analizleri kullanılarak, bahsedilen parametrelere dayalı olarak zemin oturmalarını ve duvar sehimlerini tahmin eden kapalı form bir çözüm önerilmiştir. Modelin hata düzeyini araştırmak için, elde edilen regresyon denkleminin hata miktarına ek olarak, parametreler ve aralıkları için hatalar belirlenmiş, ayrıca her bir parametrenin deformasyonlar üzerindeki önemi araştırılmıştır. Çalışmalarda, destekleme sisteminin davranışını etkileyen en önemli parametrenin kazı derinliği olduğu görülmüştür. Modelin doğruluğunu göstermek için, istatistiksel yaklaşımlardan elde edilen sonuçlar gerçek durumlarla karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, önerilen denklemlerin duvar deformasyonlarını ve oturmaları kabul edilebilir bir aralıkta tahmin edebildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about estimating the deformation behavior of supported diaphragm walls and settlements behind the wall due to excavation built on soft ground environments. For this purpose, a finite element model that considers the stiffness of soils at small strain levels was utilized. With this model, numerous generic cases were analyzed. The accuracy of these generic cases and the parameters used were confirmed by a large number of cases, considering the parameters related to soil, wall, and excavation geometry as well as their variations. In this study, based on studies in the literature, the important parameters are selected to be the i) soil strength, stiffness, unit weight, and thickness of the soft soil layer, ii) the depth and width of the excavation, and iii) the stiffness of the support system. Unlike literature studies, the parameters representing the stiffness of the soil at the small strain level were calculated using empirical approaches. In statistical studies, using the multiple regression analyses, a closed-form solution that estimates the ground settlements and wall deflections based on mentioned parameters were proposed as a result of this study. In order to investigate the error level of the model, in addition to the error amount of the obtained regression equation, residuals were determined for the parameters and their ranges, moreover, the importance of each parameter on deformations was investigated. It is seen that the most important parameter affecting the behavior of this supporting system is the depth of the excavation. The results obtained from statistical approaches were compared with the real cases. It is seen that the proposed equations can predict the wall deformations and settlements in an acceptable range.