Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Cerrahisi öğrencilerinin kan ürünleri ve pediatrik transfüzyon ile ilgili eğitim bilgi ve beceri düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 758810
  2. Yazar: ECE SÖYLEM AVLAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA OCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaçlar: Bu çalışmada Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı tıpta uzmanlık öğrencilerinin pediatrik kan transfüzyonu üzerine bilgilerini ölçmek ve bilgi düzeylerinin arttırılması için eğitimin en etkin ne şekilde ve ne zaman verilmesi gerektiği belirlenmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamız Haziran-Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul'daki Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarıyla Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı uzmanlık öğrencilerinden oluşan toplam 200 uzmanlık öğrencisi dahil edilerek yapılmıştır.Tıpta uzmanlık öğrencilerine demografik özellikleri,meslekteki çalışma yılları,kan transfüzyonu bilgi düzeyleri,kan transfüzyonu üzerine aldıkları eğitim süreleri ve eğitim almak istedikleri alanları sorgulayan anket uygulanmıştır.İstatistiksel analizler SPSS versiyon 23.0 programıyla yapılmıştır. Bulgular:Çalışmaya katılan 200 hekimin %92,5'i(n=185) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, %7,5'i (n=15) Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda çalışmaktaydı.Öğrencilerin doğru cevap ortalaması %47 saptanmıştır.Hekimlerin %60'ı(n=120) kan ve kan ürünleriyle pediatri transfüzyon üzerine aldıkları eğitimin yetersiz olduğunu belirtmiştir.Katılımcılar en etkin öğrenmenin asistanlıkta pratik eğitim ve doktorluk pratiğinde gözlem yapma olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM:It was aimed to measure knowledge about pediatric blood and transfusion reactions.It was aimed to determine the thoughts of participants about how education should be given in most effective ways in order to increase their level of knowledge.