Kişilerarası zayıflık beklentilerinin, ortoreksiya nervoza ve yeme tutumlarına etkisi: Y ve Z kuşaklarının karşılaştırılması
The effect of interpersonal weakness expectation on orthorexia nervosa and eating attitudes: Comparison of generations Y and Z
- Tez No: 758852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖRENLİLİ YAYLAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Y ve Z kuşakları arasında, kişilerarası zayıflık beklentilerinin, yeme bozukluğu ve yeme tutumuna etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik kesitsel olarak Eylül 2020 –Temmuz 2021 tarihleri arasında e-anket ile sosyal medya hesaplarından ulaşılan 18-38 yaş aralığındaki 462 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Kişilerarası Zayıflık Beklentileri Ölçeği (IOET-TR), ORTO-15 Ölçeği ve Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-26) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Kadınların IOET-TR puanı (23,25±12,21), erkeklerin puanından (22,05±10,99) daha yüksek bulunmuş ancak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Z kuşağının IOET-TR puanı (23,63±10,13), Y kuşağının puanından (22,91±12,30) fazla bulunmuş ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Erkeklerin ORTO-15 puanı (39,2065±6,16), kadınların puanından (37,6000±5,86) daha fazla olmasına karşın istatiksel olarak farklılık tespit edilmemiştir. ORTO-15 ölçeğinden Y (37,95±6,05) ve Z (37,76±5,43) kuşakları benzer puanlar almıştır ve istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Kadınların YTT26 puanı (11,18±7,72), erkeklerin puanından (9,69±7,27) daha fazladır. Fakat istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık oluşturmamaktadır. Pearson KiKare istatistiksel verilerine göre Y ve Z kuşakları arasında yeme tutumu bakımından anlamlı bir farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effects of Interpersonal Outcome Expectancies for Thinness on eating disorders and eating attitudes between Y and Z generations. Materials and Methods: The study was carried out analytically and cross-sectionally, with 462 people aged between 18-38 years, who were reached via e-survey and social media accounts between September 2020 and July 2021. Data were collected using Interpersonal Outcome Expectancies for Thinness Scale (IOET-TR), ORTO-15 Scale, and Eating Attitude Test Short Form (YTT-26). IBM SPSS v25 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used in data analysis and Independent Sample t-Test, Pearson Chi-Square test and Pearson correlation test were applied. Results: The IOET-TR score of women (23.25±12.21) was higher than that of men (22.05±10.99), but no significant difference was found. The IOET-TR score of the Z generation (23.63±10.13) was found to be higher than the Y generation score (22.91±12.30), but no statistically significant difference was found. Although men's ORTO-15 score (39.2065±6.16) was higher than women's (37.6000±5.86), there is no statistical difference was found. Y (37.95±6.05) and Z (37.76±5.43) generations from the ORTO-15 scale had similar scores and no statistically significant difference was found. The EAT26 score of women (11.18±7.72) was higher than that of men (9.69±7.27). However, it does not create a statistically significant difference. According to Pearson Chi-Square statistical data, there is no significant difference between Y and Z generations in terms of eating attitudes (p>0.01). There is a significant difference was found between the participants with and without orthorexia tendency in terms of IOET-TR score.