Production of the thin laminates of calcium hydroxyapatite by tape-casting and die-pressing
Kalsiyum hidroksiapatit ince laminantların teyp-döküm ve tek eksenli kalıp-basma yöntemleri ile üretimi
- Tez No: 75891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CÜNEYT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sentetik kemik uygulamalarının en önemli anorganik fazı olan kalsiyum hidroksiapatit (HA, Caıo(P04)6(OH)2)'in teyp ve laminatları, teyp-döküm ve tek- eksenli kalıp basma yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Teyp-döküm ve kalıp- basma deneylerinde kullanılan biyoseramik tozlar, önceden patenti alınmış bir kimyasal çöktürme yöntemi kullanılarak, su içinde uygun miktarlarda çözünmüş kalsiyum nitrat tetrahidrat ve di-amonyum hidrojen fosfat tuzlarından sentezlenmiştir. Önce (150-300 fim) HA teyplerinin ve ince (500-2000 um) HA laminatlarının hazırlanması için kullanılacak reçeteler belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında elde edilen sinterlenmiş HA laminatlanmn kırılma mukavemetleri 90 MPa maksimum değerine sahiptir. Üretilen HA teyp ve laminatlarının omurga ve çene cerrahisi alanlarında kullanılabileceği öngörülebilmektedir. Bu, yeni HA malzemelerinin biyolojik uyumluluklarının sınanabilmesi için hayvan deneylerine gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tapes and thin laminates of the most important inorganic phase of synthetic bone applications, calcium hydroxyapatite (HA, Caio(P04)6(OH)2) were prepared by tape- casting and uniaxial die-pressing. The bioceramic powders used in tape-casting and die-pressing experiments were synthesized from the appropriate amounts of calcium nitrate tetrahydrate and di-ammonium hydrogen phosphate salts dissolved in distilled water by using a patented chemical precipitation technique. The recipes for the preparation of thin (150-300 um) tapes and thin (500-2000 urn) laminates of calcium hydroxyapatite were determined. The fracture strengths of sintered HA laminates of this study had the maximum value of about 90 MPa. Tapes and laminates of HA are expected to find use in spinal and periodontal surgery. Animal tests are needed to test the in vivo biocompatibility of this new group of HA materials.