Gazâvât-ı Hz. Ali (Metin-inceleme)
Gazavat-ı Hz. Ali (Text-analysis)
  1. Tez No: 758918
  2. Yazar: FATMAGÜL AYDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Cenknȃmeler veya diğer bir adıyla gazȃvȃtnȃmeler savaş ve kahramanlık hikȃyelerinin anlatıldığı eserlerdir. Manzum veya mensur şekli ile yazılabilen bu tür, Türk destȃn geleneğinin İslȃmî devresi ürünlerinden olup Müslümanlar ile gayrimüslimler arasındaki savaşı konu edinmektedir. 13-14. yüzyıl itibarıyla tercüme veya telif yoluyla Türk edebiyatına kazandırılan Hz. Ali Cenknȃmeleri muhtevȃsı açısından İslȃm'ın tebliği ve yayılması, dînî inancın aşılanması ve toplumda gazȃ ruhunun canlı tutulması gibi amaçlarla ele alınan eserler olduğu söylenmektedir. Genel olarak bu hikȃyelerde Hz. Ali, gayrimüslimlere karşı dik duran, mazlumları zalimlere karşı koruyan, inancına bağlı, adaletli ve heybetiyle korku salan cengȃver ruhlu bir kimse olarak tasvir edilmektedir. Bu çalışmanın konusunu oluşturan yazma eser, Millet Kütüphanesi, Ali Emiri Manzum bölümünde,1320 numarada“Gazȃvât-ı Hz. Ali”adıyla kayıtlıdır. Mesnevȋ nazım şekliyle yazılmış olup 1460 beyitten müteşekkildir. Eserin müellifi ve müstensihi belli değildir. Ağdalı dilden uzak, her tabakadan insanın anlayabileceği sadeliğe sahiptir. Yer yer Arapça ve Farsça kelimelerin de bulunduğu bu eser Eski Anadolu Türkçesi ile kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The cenknames or with other name the gazavatnames are stories of war and heroism. This genre which can be written in verse or prose is one of the products of the Islamic period of the Turkish epic tradition and deals with the war between Muslims and non-Muslims. It's said that in terms of the content Hz. Ali cenknames which brought to Turkish literature by translation or copyright since 13th and 14th centuries, such as conveying and spreading Islam, isntilling religious belief and keeping the spirit of gaza alive in the society. In general, these stories Ali is depicted as a man with a hooked spirit who stands upright against non- Muslims, protects the oppressed against the oppressors, is loyal to his faith is just and instills fear with his majesty. The manuscript which is the subject of this study, is registered under the name“Gazavat-ı Hz. Ali”is at number 1320 in the Ali Emiri Manzum section of the Millet Library. It is written is masnavi verse and consists of 1460 couplets. The author and the copyist of the work are unknown. It has a simpilicity that can be understood by people from all strata, away from the heavy language. This work which includes Arabic and Persian words from time to time, was written in Old Anatolian Turkish.