Aerodynamics performance predictions of two and three dimensional configurations by using a finite element package
İki ve üç boyutlu geometrilere ait aerodinamik performanslarının bir sonlu elemanlar program paketi kullanılarak hesaplanması
  1. Tez No: 75894
  2. Yazar: O.ERGÜVEN VATANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi kullanan bir program paketiyle iki ve üç boyutlu geometriler etrafındaki akım alanları çözülmüş, basınç ve kuvvet katsayıları hesaplanmıştır. İki boyutlu geometriler NACA0012, NACA653-218 profilleri ve daire (sonsuz silindir), üç boyutlu geometriler silindirik bir dom ve CN-235 kanadıdır. İlk önce söz konusu geometriler ve onların etrafındaki alan oluşturulmuş, sonra bu alan içerisinde çözüm ağı oluşturulmuş, daha sonra sınır şartlan verilmiş ve akım alanı çözülmüştür. Kullanılan paket program Navier Stokes denklemlerini çözmektedir. Bütün çözümler zamandan bağımsız, adyabatik, türbülanslı ve sıkıştırılamaz olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar mümkünse deneysel sonuçlarla, aksi halde diğer sayısal ya da teorik sonuçlarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, flow fields around two and three dimensional configurations are solved by using a finite element package. Pressure and force coefficients for those configurations are calculated. Two dimensional configurations are NACA0012, NACA653-218 airfoils and circle (infinite cylinder). Three dimensional configurations include a cylindrical dome and CN-235 wing. At first, geometry of those configurations and the domains to be solved around them are created, next, those domains are meshed, later, the boundary conditions are applied and fluid properties are set and then the domains are solved with an iterative solution method based on Navier Stokes equations. All solutions are performed as steady, adiabatic, turbulent and incompressible. If available, the results are compared with the experimental data, if not, they are compared with the other numerical or theoretical methods.