Determination of trace elements in wheat, soil and soil extracts by instrumental neutron activation analysis and atomic absorbtion spectrometry
Buğdayda, toprakta ve yaprak ekstraktlarında eser elementlerin aletli nötron aktivasyon analizi ve atomik absorbsiyon spektrometrisi ile tayini
- Tez No: 75893
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK K. ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Buğday ve buğday ürünlerinin, birçok toplumun diyeti içinde enerji ve besin kaynağı olarak önemi büyüktür. Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da, günlük buğday tüketimi kişi basma yaklaşık 200 g'dır. Diğer taraftan, yapılan çalışmalar ortalama bir Türk insanının günde yaklaşık olarak 400 - 450 g buğday ve ondan elde edilen ürün tükettiğini göstermiştir. Toprak içerisindeki mineraller, elementleri doğal parçalanma yoluyla toprak çözeltisine salarak, onlara depo işlevi görürler. Elementler toprak çözeltisine geçtikleri andan itibaren bitkiler tarafından emilebilir ve böylece bitkiler ve hayvanlar için besin olurlar. Bu çalışmada, 1995 ve 1996 yıllarında İskenderun, Ankara ve İstanbul bölgelerinden toplanan buğday örnekleri eser element içerikleri bakımından aletli nötron aktivasyonanalizi (INAA) ile analiz edildi. Işınlamalar İstanbul Teknik Üniversitesi, TRIGA MARK-II Araştırma Reaktörü'nde yapıldı. Buğday örneklerinin parçalamak için titanyum bıçaklı parçalayıcı kullanıldı. Örnekler Massachusetts Institute of Technology (ABD)'de de analiz edildi. Onüç toprak örneği 1996 buğday numuneleri ile birlikte onların yetiştiği tarlalardan toplandı. Toprak örnekleri toplam element bakımından Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (AAS) ve INAA ile; EDTA ile ekstrakt edilebilen elementler içeriği bakımından INAA ile ve DTPA ile ekstrakt edilebilen elementler içeriği bakımından da AAS ile analiz edildi. Analiz bulgularına korelasyon analizi, zenginleşme faktör analizi ve faktör analizi uygulandı. Buğday örneklerinde, Sc, La, Sm, Rb and K gibi asıl kaynağı toprak olan elementler arasında yüksek korelasyonlar bulundu. İskenderun bölgesinden toplanan buğday örneklerinde, As ve Se'un kaynaklarının birbirlerinden farklı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Wheat and wheat products have much more importance as a main source of energy and nutrients in diets of people in many cultures. The daily consumption of wheat is about 200 g per day per person in Western Europe and North America. On the other hand, studies show that about 400 - 450 g of wheat and wheat products were consumed daily by average Turkish people. The minerals in soil serve as the reservoirs of elements releasing them slowly into the soil solution as weathering process. Once they are released to the soil solution, they may be absorbed by the plants and then they become a nutrient for plants and animals. In this study, wheat samples collected from İskenderun, Ankara and Istanbul regions in 1995 and 1996 were analyzed for their trace element content by Instrumental Neutron Activation Analysis (INAA). The irradiations were carried out at TRIGAMARK-II Research Reactor, Istanbul Technical University. For grinding wheat samples, a blender equipped with titanium blades was used. They were also analyzed at Massachusetts Institute of Technology (USA). Thirteen soil samples were collected from İskenderun together with 1996 wheat samples from the fields where the wheat samples were grown. Total soil samples were analyzed by INAA and Atomic Absorption Spectrometry (AAS); EDTA extractable elemental content by INAA, and DTP A extractable elemental content by AAS. Correlation analysis, enrichment factor calculations and factor analysis were applied to the findings of the analysis. In wheat samples, strong correlations were found between the elements such as Sc, La, Sm, Rb and K whose main source is soil. The sources of As and Se in wheat samples collected from İskenderun were found to be different from each other.