Mapping geotechnical properties using geographical information system: A case study of Siirt city
Coğrafi bilgi sistemiyle geoteknik verilerin haritalandırılması: Siirt ili örneği
- Tez No: 758972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Siirt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli şehirlerinden biridir. Güneydoğu Anadolu ve çevresindeki faylar çalışma alanında şiddetli depremlere neden olmuştur. Bu çalışmada Siirt Merkez ilçesindeki geoteknik özelliklerin Coğrafi Bilgi Sistemi ile haritalanması amaçlanmıştır. Siirt il merkezi 37o 55' 38'' Kuzey ve 41o 56' 31'' Doğu koordinatlarında yer almakta olup, Doğu Anadolu Fay Zonu ve Güneydoğu Anadolu Bindirmesi ile bağlantılı aktif faylardan etkilenmektedir. Tezin temel amacı mühendislik alanında geoteknik verilere erişim kolaylığı sağlamak, işgücünü desteklemek ve verimliliği arttırmaktır. Siirt Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün zemin etüt raporlarından toplamda 178 sondaj noktası elde edilmiştir. Zemin etüt raporlarından elde edilen saha ve laboratuvar deney sonuçlarının Coğrafi Bilgi Sistemi üzerinden ArcGIS yazılımına aktarılmasıyla geoteknik haritalar oluşturulmuştur. Zemin sınıflandırma haritaları; NEHRP, EUROCODE8 ve TBDY-2019 deprem kodlarına göre üretilmiş olup, SPT-N, taşıma kapasitesi, kayma dalga hızı, zemin büyütmesi ve hâkim titreşim periyodu haritaları, hesaplamaları ve analizleri yapılmıştır. Taşıma kapasitesi hesaplamaları jeofizik ve geoteknik yaklaşımlara göre dört farklı yöntemle yapılmıştır. Bu iki bilim dalının yaklaşımları kıyaslandığında önemli bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca literatürdeki farklı yaklaşım ve formasyonlar göre kayma dalga hızı değerleri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Gelecekteki çalışmalara zaman kazandırmak ve işgücüne yardımcı olmak amacıyla birçok harita ve analiz yapılarak literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Siirt is one of the most important cities in the Southeastern Anatolian Region. The faults around the Southeast Anatolian and neighbouring has generated severe earthquakes in the study area. In this study, mapping of the geotechnical properties by Geographical Information System in Siirt Central District is aimed to be presented. The city center of Siirt is situated at 37o 55' 38'' North and 41o 56' 31'' East coordinates and is influenced by active faults connected to the Eastern Anatolian Fault Zone and Southeast Anatolian Thrust. The main goal was to provide ease of access to geotechnical data in the field of engineering, to support the workforce and to increase the efficiency. A total of 178 borehole points was obtained from the soil investigation reports of Siirt Environment and Urbanization Directorate. Geotechnical maps were created by transferring the field and laboratory test results which were obtained from the soil investigation reports to ArcGIS software by means of Geographic Information System. Calculations, mapping and analysis of SPT-N, bearing capacity, shear wave velocity, soil amplification, dominant vibration period and soil classifications according to NEHRP, EUROCODE8 and TBDY-2019 earthquake codes were made. Bearing capacity calculations were made in 4 different methods according to geophysical and geotechnical approaches. Both approaches have shown a great difference when have compared. Also, shear wave velocity values have been calculated and compared according to different scientist in the literature. Furthermore, many other maps and analysis were made, which will be available online in the Siirt Municipality. This analysis will save time and help the workforce in future studies.