Ameliyathanelerin performans yönetimi için bir karar destek sistemi tasarımı
A decision support system design for operating rooms' performance managenement
  1. Tez No: 758988
  2. Yazar: İSMAİL CAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sağlık sistemi üzerindeki yük yaşlanan nüfus ve finansal maliyetler ile artmaktadır. Sağlık sisteminin şüphesiz en önemli parçası hastanelerdir. Ameliyathaneler hastanelerin en büyük gelir kaynağıdır. Ayrıca ameliyathaneler hasta memnuniyeti açısından da önemli bir yer tutmaktadır. Bütün bu sebeplerden dolayı ameliyathanelerin performanslarının değerlendirilmesi hastane yöneticileri için kritik önemdedir. Literatürde ameliyathane performansıyla ilgili çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Ameliyathane performansını belirlemek için kullanılan farklı performans metrikleri vardır. Ancak metriklerden hangisinin kullanılması gerektiğine yönelik bir uzlaşı yoktur. Ameliyathane performansının doğru olarak belirlenmesi ameliyathane planlaması, kaynak kullanımı, hasta memnuniyeti, sağlık personeli memnuniyeti ve mali açıdan önemlidir. Hastane yöneticilerine ameliyathane performansını değerlendirmelerinde yardımcı olacak bir karar destek sisteminin oluşturulması gerekmektedir. Tez kapsamında farklı performans metrikleri arasında tercih yapılması için çok kriterli karar verme tekniklerinden biri olan AHP yöntemi kullanılmıştır. AHP ile farklı performans metrikleri, yöneticilerin önceliklerine göre sıralanmıştır. Bu sayede yöneticiler kendi tercihleri için en uygun olan performans metriğini kullanarak ameliyathane performansını takip edebilme imkanını elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The burden on the health system is increasing with an aging population and financial costs. Hospitals are undoubtedly the most important part of the health system. Operating rooms are the biggest source of income for hospitals. In addition, operating rooms have an important place in terms of patient satisfaction. For all these reasons, evaluating the performance of operating rooms is critical for hospital managers. There are various studies on operating room performance in the literature. There are different performance metrics used to determine operating room performance. However, there is no consensus on which metric should be used. Accurate determination of operating room performance is important in terms of operating room planning, resource use, patient satisfaction, healthcare employee satisfaction and finances. It is necessary to establish a decision support system that will help hospital managers to evaluate the performance of the operating room. Within the scope of the thesis, the AHP method, which is one of the multi-criteria decision-making techniques, was used to make a choice between different performance metrics. With AHP, different performance metrics are ranked according to the priorities of the managers. In this way, managers have the opportunity to observe the operating room performance by using the most appropriate performance metric for their preferences.