GaN tabanlı güç aygıtları için pasivasyon tabakası geliştirilmesi
Passivation layer development for GaN based power devices
  1. Tez No: 758999
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN BACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Güç elektroniğinde kullanılan galyum nitrür (GaN) transistörler için farklı pasivasyon tabakaları üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Yüksek kırılma gerilimine sahip aygıtlarda kullanılan pasivasyon malzemesinin dielektrik özellikleri hem kırılma gerilimini hem de aygıt verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple aygıt mimarisinin yanı sıra kullanılan pasivasyon malzemesinin yüksek gerilimlere dayanımı oldukça önemlidir. Bu kapsamda pasivasyon malzemesi olarak silisyum nitrür ve silisyum oksit ince filmler, plazma ile güçlendirilmiş kimyasal buhar biriktirme (PECVD) tekniği ile farklı hazırlama koşullarında büyütülmüştür. Kaplanan dielektrik ince filmler ile metal-yalıtkan-metal yapısı oluşturularak, kapasitans-gerilim ölçümleri ile dielektrik sabiti, elipsometri ölçümleri ile kırma indisi ve akım-gerilim ölçümleri ile de kırılma gerilimleri belirlenmiştir. Böylelikle plazma koşulları değiştirilerek büyütülen malzemelerin optik ve elektriksel özelliklerinin ne yönde değiştiği ve bu değişimin kırılma gerilimine etkisinin ne olduğu incelenmiştir. Üretilen ince filmler arasından en iyi dielektrik dayanıma sahip olanlar seçilerek GaN transistör üretiminde pasivasyon malzemesi olarak kullanılmış ve aygıtın elektriksel performansına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various passivation layers are developed and characterized for gallium nitride (GaN) transistors used in power electronics applications. Dielectric properties of the passivation material on high breakdown voltage devices directly affect both the breakdown voltage and efficiency. That's why, the high voltage strength of the passivation material used has a crucial importance besides the device structure. Silicon nitride and silicon oxide passivation layers were grown with different deposition conditions by plasma enhanced chemical vapor deposition (PECVD) technique. After forming metal-insulator-metal structure with the deposited dielectric thin films, refractive index, dielectric constant, and breakdown voltages were determined, by using ellipsometry, capacitance-voltage and current-voltage measurements, respectively. Thus, the effect of plasma parameters on the optical and electrical properties of the dielectric materials was investigated. The best dielectric strength materials achieved were applied on GaN transistors as passivation layers. And the effect of the passivation layer on the electrical performance of the device was investigated.