Dijital teknolojiyi benimseme ölçeğinin hemşirelik öğrencilerinde geçerlik ve güvenirlik incelemesi
Validity and reliability analysis of the digital technology adoption scale among nursing students
  1. Tez No: 759037
  2. Yazar: HANDE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAŞALAN İZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada,“Dijital Teknolojiyi Benimseme Ölçeğinin”Türkçe'ye adaptasyonu ile hemşirelik öğrencilerinde geçerlik ve güvenirliğini incelemeyi amaçlanmaktadır. Metodolojik tasarımda planlanan araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 184 hemşirelik öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, Değişkenleri Belirleme Formu, Dijital Teknolojiyi Benimseme Ölçeği ve Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statics 26.0 ve IBM SPSS AMOS 24.0 programları kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21,5±1,79 olup %81'i kadındır. Ölçeğin dil geçerliğinde çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılmıştır. Ölçek maddelerinin kapsam geçerlik indekslerinin 0,80-1,00 arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to adapt the Digital Technology Adoption Scale into Turkish and to examine its validity and reliability in nursing students. The research, which was planned in methodological design, was carried out in Isparta Süleyman Demirel University Faculty of Health Sciences Nursing Department students in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 184 nursing students. In the research, Variable Determination Form, Digital Technology Adoption Scale and Attitude towards Digital Technology Scale were used. IBM SPSS Statics 26.0 and IBM SPSS AMOS 24.0 programs were used in the analysis of the data. The mean age of the students participating in the study was 21.5±1.79 and 81% of them were women. The translation-back translation method was used in the language validity of the scale. The content validity indices of the scale items were found to be between 0.80 and 1.00.