Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hekimlerin sigara kullanımı ile tükenmişlik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of the relationship between smoking and burnout in physicians working in Muğla training and research Hospital
  1. Tez No: 759036
  2. Yazar: MUHARREM DELİKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hekimlerin sigara kullanımı ile tükenmişlik durumları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışma olup, Haziran-Ağustos 2021 ayları arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 203 tane hekime katılımcılara sosyodemografik bilgilerin yer aldığı ve sigara kullanım durumları ile kişilerin işyeri, çevre ve kişisel ilişkilerinin sorulduğu bir anket formu doldurtulması yöntemiyle veriler toplanmıştır. Tükenmişlik ve sigara bırakmaya dönük literatür taranarak hazırlanan bir sosyodemografik form, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the relationship between smoking and burnout status of physicians working in Muğla Training and Research Hospital. Material And Method: Our research is a cross-sectional study, and data were collected from 203 physicians working in Muğla Training and Research Hospital between June and August 2021, by filling out a questionnaire that included sociodemographic information and asked about smoking status and people's workplace, environment and personal relationships. A sociodemographic form prepared by scanning the literature on burnout and smoking cessation, Maslach Burnout Inventory and Fagerström Nicotine Dependence Test were used.