Hemşirelik ve sağlık bilimleri öğrencilerinde yeme farkındalığı ve obezite tutumu
Eating awareness and obesity attitudes in nursing and HEALTH sciences students
  1. Tez No: 759049
  2. Yazar: GÜLSEREN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışma İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde hemşirelik yüksekokulu ve sağlık bilimleri fakültesi (beslenme ve diyetetik, fizyoterapi ve ebelik bölümlerinde)' nde eğitim gören öğrencilerin yeme farkındalığı ve obezite tutumunu belirlemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında hemşirelik yüksekokulu ve sağlık bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrenciler ile gerçekleştirildi. Bu çalışmanın evrenini Sağlık Bilimleri Fakültesi (Beslenme ve Diyetetik, Ebelik ve Fizyoterapi bölümleri) ve Hemşirelik Yüksekokulu' nda eğitim gören (N=918) öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu tabakalı örneklem yöntemiyle basit rastgele seçilen ve araştırmayı kabul eden (n=224) öğrenci oluşturdu. Bulgular: Bu araştırmada Sağlık bilimleri ve hemşirelik öğrencilerinin; yeme farkındalıklarının ve obezite tutumlarının nasıl olduğu yorumlanmıştır. Yeme farkındalığı ölçeği, düşünmeden yeme, duygusal yeme, yeme kontrolü, farkındalık, bilinçli beslenme ve enterferans alt boyutlarının okul grupları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı; Yeme disiplini alt boyutunda sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin yeme disiplini puanlarının hemşirelik yüksekokulu öğrencilerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür (p = 0.008 0.05); Hemşirelik yüksekokul öğrencilerinin engel algısı puanlarının sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür (p=0.007
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the eating awareness and obesity attitudes of students studying at a foundation university in Istanbul, a school of nursing and a faculty of health sciences (nutrition and dietetics, physiotherapy and midwifery departments). Materials and Methods: The study was carried out with students studying at the faculty of nursing and health sciences in the 2021-2022 academic year. The population of this study consists of students studying at the Faculty of Health Sciences (Nutrition and Dietetics, Midwifery and Physiotherapy departments) and the School of Nursing (N=918). The sample group consisted of students (n=224) who were randomly selected by stratified sampling method and accepted the research. Findings: In this study, health sciences and nursing students; It has been interpreted how eating awareness and obesity attitudes are. Eating awareness scale, mindless eating, emotional eating, eating control, mindfulness, conscious eating and interference sub-dimensions did not differ significantly between school groups; In the eating discipline sub-dimension, it was observed that the eating discipline scores of the health sciences faculty students were higher than those of the nursing school students (p = 0.008 0.05); It was observed that the disability perception scores of the nursing college students were higher than those of the health sciences faculty students (p=0.007