Ortaokul öğrencilerine yönelik geliştirilen obezite önleme programının etkinliği
Effectiveness of obesity prevention program for secondary school students
- Tez No: 638869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Ortaokul öğrencilerine yönelik geliştirilen obezite önleme programının etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma, girişim (n=58) ve kontrol grubu (n=58) olmak üzere toplam 116 öğrenci ile yürütülmüştür. Girişim grubuna yeme tutumları, öz yeterlilik ve obezite farkındalığı kavramlarını içeren obeziteyi önlemeye yönelik eğitim programı uygulanmıştır. Veriler girişim öncesi ile girişim sonrası 6., 12., ve 15. aylarda toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli t testi ve çok gözlü ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Girişim grubunda yer alan çocukların Beden Kütle İndeksi sınıflaması oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken (p=0.991) kontrol grubunda yer alan öğrencilerin 1. ay ölçümleri ile 15.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effectiveness of the obesity prevention program developed for secondary school students. Method: The study was conducted with a total of 116 students, 58 in the intervention group and 58 the control group. A training program to prevent obesity, including eating attitudes, self-efficacy and obesity awareness concepts, was applied to the intervention group. The data were collected before the intervention, at the 6th, 12th, and 15th months after the education, and analyzed using the repetead measures MANOVA, one way repetead measures ANOVA. In the evaluation of the data, multiple variance analysis, Bonferroni adjusted paired t test and multi-eyed chi-square test.