COVİD-19 tanısı alan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of healthy lifestyle behaviors of patients diagnosed with COVİD-19
  1. Tez No: 759058
  2. Yazar: FATMA MERVE ÖRÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma COVID-19 tanısı alan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek ve etkileyen faktörlerle ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı araştırma tipinde planlanmıştır. Çalışmanın örneklemi İstanbul'da bulunan bir acil durum hastanesinin acil servisine başvuran ve yatan hasta kliniğinde yatmakta olan, COVID-19 testi pozitif çıkan, araştırmaya katılmayı kabul eden, 18 yaşından büyük 192 hastadan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Ocak 2021 – Mart 2021 tarihleri arasında Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-II Ölçeği (SYBD-II) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın analizleri One Way Anova, post hoc Tukey, t testi, Mann Whitney u testi, Kruskal Wallis testi, Pearson korelasyon testi, Ki kare ve Lojistik regresyon analizi testi testleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a descriptive-relationship-seeking research type in order to determine the healthy lifestyle behaviors of patients diagnosed with COVID-19 and to examine the relationship with the affecting factors. The sample of the study consisted of 192 patients older than 18 years of age, who applied to the emergency department of an emergency hospital in Istanbul and were hospitalized in the inpatient clinic, who tested positive for COVID-19 and agreed to participate in the study. The data of the study were collected using Descriptive Information Form and Healthy Lifestyle Behaviors-II Scale (SYBD-II) between January 2021 and March 2021. The analyzes of the research were made using One Way Anova, post hoc Tukey, t test, Mann Whitney u test, Kruskal Wallis test, Pearson correlation test, Chi-square and Logistic regression analysis tests.