Ses yalıtımlı müzik çalan ve figürlü maskeye sahip nebülizatör uygulamasının çocukların işlem anksiyetesine etkisi
The effect of sound-insulated music playing and figured mask nebulizer application on the processing anxiety of children
  1. Tez No: 759137
  2. Yazar: EDA SORKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırma 3-6 yaş grubu çocuklarda ses yalıtımlı, müzik çalan ve figürlü maskeye sahip nebülizatör ile yapılan nebül tedavisinin çocuğun işlem sırasındaki anksiyetesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Araştırma 1 Mayıs 2022- 1 Haziran 2022 tarihleri arasında Kütahya İli, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisinde yapıldı. Çalışma acil servise başvuran ve inhalasyon tedavisi alan 120 çocuk ile tamamlandı. Araştırmada 3 grup bulunmaktadır. Bunlar; ses yalıtımlı müzik çalan ve figürlü maskeye sahip nebülizatör kullanılan müdahale 1 grubu, sessiz nebülizatör kullanılan müdahele 2 grubu ve rutinde kullanılan nebülizatörün kullanıldığı kontrol grubudur. Veri toplamak için“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ebeveynler İçin Durumluluk Süreklilik Kaygı Envanteri (EDSKE)”,“Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”ve“Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği (ÇEGÖ)”kullanıldı. Çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 24 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada kontrol grubunun işlem sırasındaki ÇKÖ puanı, müdahale 1 ve müdahale 2 grubundan daha yüksek bulundu (p˂0,001). Müdahale 2 grubunun işlem sırasındaki ÇKÖ puanı müdahale 1 grubundan daha yüksekti (p˂0,001). Kontrol grubundaki çocukların ÇEGÖ puanları, müdahale 1 ve müdahale 2 grubundakilere göre daha yüksek bulundu (p˂0,001). Çalışmada işleme bağlı ağlayan çocukların ağırlıklı olarak kontrol grubunda olduğu, müdahale 1 grubundaki çocuklarda ağlayanların en az olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out to determine the effect of nebulization treatment applied to 3–6-year-old children with a soundproof, music player and figured mask nebulizer on the child's anxiety during the procedure. Material and Method: This is a randomized controlled intervention study. The research was carried out in Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital Paediatrics Emergency Service between 1st May 2022 and 1st June 2022. The study was completed with 120 children who were admitted to the emergency room and would receive inhalation therapy. There are 3 groups in the study. These were intervention group 1 using sound-insulated music and nebulizer with figured mask, intervention group 2 using silent nebulizer, and control group using nebulizer used in routine. In order to collect data, Descriptive Information Form, State Trait Anxiety Inventory for Parents, Child Fear Scale and Child Emotional Indicators Scale were used. The data obtained in the study were evaluated with the IBM SPSS Statistics 24 (Statistical Package for Social Sciences) package program. Findings: In the study, the control group's CFS score during the procedure was higher than the intervention 1 and intervention 2 groups (p˂0,001). Intervention 2 group had higher CFS score during the procedure than intervention 1 group (p˂0,001). The CEIS scores of the children in the control group were higher than those in the intervention 1 and intervention 2 groups (p˂0.001). In the study, it was determined that the children who cried due to the procedure were predominantly in the control group, while the children in the intervention 1 group were the least to cry.