Hemşirelik öğrencilerine uygulanan aromaterapinin sınav kaygısına etkisi
The effect of aromatherapy applied to nursi̇ng students on EXAM anxiety
  1. Tez No: 759138
  2. Yazar: TUĞBA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerine uygulanan aromaterapinin sınav kaygısına etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü yarı deneysel bir çalışma olarak Kasım 2021 ve Şubat 2022 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören 42, ikinci sınıf öğrencisi ile gerçekleşmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Sınav Kaygısı Envanteri (SKE) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, Çarpıklık (skewness), Kaiser-Meyer-Olkin (KMO), Bartlett ve Cronbach's Alpha (α) değerine bakılmış olup verilere betimsel istatistik, Ki-Kare testi, İlişkili Örneklem t-testi, Bağımsız örneklem t-testi ve One way ANOVA analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in order to determine the effectiveness of aromatherapy applied to nursing students for exam anxiety. Material and Methods: The research was conducted as a randomized semi-experimental study between November 2021 and February 2022, with 42 second grade students studying at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Nursing. The data were collected with personal information form and exam anxiety inventory (SKE). In the analysis of the data, Skewness, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO), Bartlett and Cronbach's Alpha (α) were examined and descriptive statistics, Chi-Square test, related sample T-test, independent sample T-test and One Way ANOVA analysis were performed.