Ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin geleneksel medya kullanım biçimleri (Sakarya Ferizli L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu örneği)
Title of thesis: Traditional media usage patterns of convicts and detainees in prison (Sakarya L Type Closed Penal Institution example)
  1. Tez No: 759149
  2. Yazar: HÜLYA KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin geleneksel medyayı kullanım biçimleri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin geleneksel medyayı kullanım biçimlerini tespit etmektir. Alanyazında konuyla ilgili yapılan araştırmaların kısıtlı olması bu çalışmanın önemini arttırmaktadır. Çalışma, nicel bir çalışma olup, genel tarama modelinde tasarlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Sakarya ilinde bulunan Ferizli L Tipi kapalı ceza infaz kurumunda yer alan tutuklu ve hükümlüler oluşturmaktadır. Örneklem ise evrende yer alan 50 kadın ve 50 erkekten olmak üzere 100 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı yazar tarafından yapılan literatür taraması sonucunda oluşturulmuştur. Veri toplama aracı 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde 6 sorunun yer aldığı demografik bilgiler formu yer almaktadır. İkinci bölümde ise katılımcıların geleneksel medya araçlarını kullanım alışkanlıklarını tespit etmek için oluşturulan 13 soru yer almaktadır. Yapılan bu araştırmada kategorik değişkenler için frekans ve yüzde değerleri hesaplanmış ve raporlanmıştır. Tüm analizler SPSS 23 programı ile yapılmıştır. Araştırma sonunda, katılımcıların %46'sının günde 4-7 saat ve %36'sınında günde 1-3 saat TV izlediği tespit edilmiştir. Katılımcıların gündüz kuşağında izledikleri yayınların dağılımı incelendiğinde, %59'unun haber bülteni, %28'inin dizi ve %20'sinin yarışma izlediği tespit edilmiştir. Gece kuşağında izlenen yayın türleri dağılımları incelendiğinde, %52'sinin dizi, %37'sinin haber bülteni, %19'unun tartışma programı izlediği tespit edilmiştir. Katılımcıların önemli bir oranı geleneksel medya araçlarının kendilerine birçok açıdan yarar sağladığı düşüncesindedir. Buna karşın kişisel gelişim ve gündemden haberdar olmak için kullanıcıların oranı da yüksek bulunmuştur. Radyonun en sık tercih edilen kitle iletişim aracı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of traditional media by detainees and convicts in prison was investigated. The aim of the study is to determine the use of traditional media by prisoners and convicts in prison. The limited number of studies on the subject in the literature increases the importance of this study. The study is a quantitative study, designed and implemented in the general survey model. The universe of the research consists of the detainees and convicts in the Ferizli L Type closed penal institution in the province of Sakarya. The sample consists of 100 participants, 50 women and 50 men in the universe. The data collection tool used in the research was created by the author as a result of the literature review. The data collection tool consists of 2 parts. In the first part, there is a demographic information form with 6 questions. In the second part, there are 13 questions created to determine the participants' habits of using traditional media tools. In this study, frequency and percentage values for categorical variables were calculated and reported. All analyzes were done with SPSS 23 program. At the end of the research, it was determined that 46% of the participants watch TV 4-7 hours a day and 36% watch TV 1-3 hours a day. When the distribution of the broadcasts watched by the participants in the daytime is examined, it has been determined that 59% watch the news bulletin, 28% watch the TV series and 20% watch the competition. When the distribution of the types of broadcasts watched in the night zone is examined, it was determined that 52% watched TV series, 37% watched news bulletins and 19% watched discussion programs. A significant proportion of the participants think that traditional media tools benefit them in many ways. On the other hand, the rate of users for personal development and being aware of the agenda was also found to be high. It is seen that the radio is the most preferred mass communication tool.