The maintenance of identity and transnational family ties across generations: The role of Palestinian mothers in Turkey
Nesiller boyunca kimliğin ve ulusötesi aile bağlarının sürdürülmesi: Türkiye'de Filistinli annelerin rolü
- Tez No: 759150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLÇİN CON WRIGHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Filistinli annelerin Türkiye'de Filistinli kimliklerini sürdürmek ve ulusötesi aile üyeleriyle bağlantılarını devam ettirmek için kullandıkları uygulamaları ve stratejileri araştırmaktadır. Bu tez ayrıca, çocuklarınının Filistinli olma bilinçlerini korumak ve ulusötesi aile üyeleriyle bağlarını sürdürmek için teşvik etmede annelerin rolü üzerine de odaklanmaktadır. Bu anlamda bu tez, etnik kimlikler ve ulusötesi aileler ile ilgili literatüre ilişkin tartışmaları, bu konuları annelerin bakış açısından inceleyerek ele almaktadır. Bu nitel çalışmada, İstanbul'da ikamet eden on altı anne ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu annelere, kartopu örnekleme yoluyla ulaşılmıştır. Bu anneler doğdukları ülkeye, Türkiye'de geçirdikleri süreye ve vatandaşlıklarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu görüşmelerden toplanan verilerin analizi için temellendirilmiş teori yaklaşımını kullanılmıştır. Sonrasında bulgular, biri Filistinli kimliğiyle, diğeri ise aile yapmayla ilgili olmak üzere iki bölüm halinde sunulmuştur. Filistinli kimliğiyle ilgili olarak anneler, kendilerinin ve çocuklarının etnik kimlik duygusunu korumak için geleneksel Arap dili, İslami kimlik, Filistin yemekleri ve geleneksel kıyafetleri vurgulayan bazı stratejiler kullandıklarını belirtmişlerdir. Anneler ayrıca Türkiye dışındaki aile bireyleri ile iletişimlerini ağırlıklı olarak BİT kullanarak sürdürdükleri çeşitli pratiklerden de bahsetmişlerdir. Ayrıca, ulusötesi aile üyeleriyle değiş tokuş ettikleri birçok destek biçimini de vurgulamışlardır. Bu çalışma, Türkiye'deki Filistin topluluğunun bazı önemli yönlerini ortaya çıkarmakta ve ikinci nesil Filistinli göçmenler hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the practices and strategies Palestinian mothers use to maintain their Palestinian identity in Turkey and to continue doing family with their transnational family members. This thesis also focuses on the mothers' role in encouraging their children to preserve their sense of being Palestinian and to keep ties with their transnational family members. This thesis engages in discussions related to the literature on ethnic identities and transnational families by investigating these issues from the perspective of mothers. In this qualitative study, I employed semi-structured in-depth interviews with sixteen mothers who reside in Istanbul. I recruited these mothers through convenience sampling. These mothers vary in their birth country, the number of years they spent in Turkey, and their citizenship. I use the grounded theory approach to analyze the data I collected from these interviews. I then organized the finding into two sections, one related to the Palestinian identity and the other related to doing family. Regarding Palestinian identity, mothers used some strategies emphasizing the heritage Arabic language, Islamic identity, Palestinian food, and traditional clothes to preserve their and their children's sense of ethnic identity. Mothers also reported the practices through which they maintained communication with their family members outside Turkey mainly by using ICTs. They also reported many forms of support they exchange with their transnational family members. This study reveals some important aspects of the Palestinian community in Turkey and gives insights into the second generation of Palestinian immigrants.