Does divorce have an impact on men's work lives? The grounded theory study
Boşanmanın erkeklerin iş hayatı üzerinde etkileri. Yerleştirilmiş teori çalışması
  1. Tez No: 759155
  2. Yazar: ZEYNEP SEYRAN MISIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, boşanmanın erkeklerin iş yaşamı üzerindeki etkisini işle ilgili kararlar, meslektaşlarla ilişkiler, motivasyon ve performans açısından incelemektir. Günümüzde evlilik ve boşanma olgularına bakış açısı, yüklenen anlam değişmiş ve evlilik oranları azalırken boşanma oranları da istatistiksel verilere göre artmıştır. Toplumsal cinsiyet bağlamında boşanma süreci hem kadınlar hem de erkekler tarafından farklı şekillerde deneyimlenmektedir. Boşanmalar konusundaki akademik araştırmalar ağırlıklı olarak kadınların ve çocukların boşanma süreçlerine odaklanmışlardır. Bu çalışmada sosyal olarak inşa edilen erkeklik ve erkekliğe ilişkin değer ve normlar çerçevesinde erkeklerin boşanma sürecini nasıl deneyimlediklerinin ve bu sürecin iş performansları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu nitel çalışmada, Gömülü Kuram (Grounded Theory) kullanılarak, bir ile beş yıl arasında boşanmış beyaz yakalı altı erkek katılımcı ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Tartışma kısmında, boşanan erkeklerin yaşadıkları zorluklar analiz edilecek ve hem şirketler hem de bireyler için pratik yansımalar tartışılacaktır. Araştırmanın sonunda, elde edilen verilerden, şirketlerin çalışanlarının hayatlarını etkileyen travmatik durumlarda ne tür destekler sağlayabilecekleri ve bu sağlanan faydaların organizasyonlara katkısı değerledirlecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines how divorce affects men's business lives regarding career decisions, relationships with co-workers, motivation, and performance. Academic research on divorce has mainly focused on the divorce processes of women and children. Today, the perspective on marriage and divorce cases has changed, and while marriage rates have decreased, divorce rates have increased, according to statistical data. The divorce process is experienced differently by men and women in the context of gender. This study aimed to investigate how men experience the divorce process within the framework of socially constructed masculinity and masculinity values and norms and the effects of this process on their job performance. In this qualitative study, six white-collar male participants divorced between one and five years were interviewed using Grounded Theory. In the discussion part, I will analyze the practices expected from companies and the difficulties experienced by divorced men and will discuss practical implications for both companies and individuals. At the end of the research, a model based on the data obtained and targeting the support of the employees of the companies in traumatic situations affecting their lives will be shared.