Experiences of mother-child dyads in children's transition to elementary school
İlkokula geçiş döneminde anne-çocuk ilişkisi ve deneyimleri
- Tez No: 759154
- Danışmanlar: PROF. NAZLI BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İlkokula geçiş dönemindeki anne-çocuk deneyimlerini üç gösterge ile inceledim: (i) çocukların sosyal ve akademik gelişimleri (yani, okula hazır oluş ve adaptasyonları), (ii) anne-çocuk ilişkisi (yani, annenin katılımı ve anne-çocuk ilişkisinin duygusal durumu) ve (iii) annenin iyi oluşu (yani, annenin sıkıntısı ve anneye gelen destek). Türkiye'de Erken Çocukluk Gelişimi Ekolojileri (TEÇGE) çalışmasının verileri kullanılarak boylamsal analizler yapıldı. Birinci çalışmada; anne ve çocukların geçiş dönemindeki deneyimleri (i) çocuğun geçişinden önce, yani çocuk birinci sınıfa başlamadan en az üç ay önce ve (ii) birinci sınıf tamamlandıktan sonra olarak iki zaman noktası arasında analiz edildi (n = 798). Ek olarak, birinci sınıfta da görüşmesi yapılan alt örneklem için (n = 208) gerçekleştirilen ikinci çalışmada; anne ve çocukların geçiş dönemindeki deneyimleri üç zaman noktası arasında analiz edildi. Birinci çalışmanın bulguları, üç gösterge arasında yüksek devamlılık fakat zaman içinde çok az çapraz etki olduğunu gösterdi. Ancak, ikinci çalışmada, çocukların okula hazır oluşlarının onların adaptasyonlarına olan etkisine annenin birinci sınıftaki katılımının ve anne-çocuk ilişkisinin birinci sınıftaki duygusal durumunun aracılık ettiği bulundu. Bu bulgular, çocukların okula hazır oluşlarını ve annelerin birinci sınıftaki katılımlarını geliştirmeyi amaçlayan sosyal politikaların ve müdahale programlarının önemini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
I investigated children's and mothers' experiences during the child's transition to elementary school with three indicators: (i) children's social and academic development (i.e., school readiness and school adaptation), (ii) mother-child relationship (i.e., maternal involvement and emotional tone of the mother-child relationship), and (iii) maternal well-being (i.e., maternal distress and support received by mothers). The longitudinal analyses were conducted using data from the Early Childhood Developmental Ecologies in Turkey (ECDET) study. Children's and mothers' transition experiences were analyzed between two time points of the transition in Study 1 (n = 798): (i) before the child's transition, defined as at least three months before the child begins the first grade, and (ii) after the completion of the first grade. However, their experiences were analyzed for three time points of the transition for the subsample of participants (n = 208), who were also interviewed during the first grade. The findings of the analyses in Study 1 demonstrated a high continuity of the indicators but few cross-lagged effects between the indicators of children's and mothers' experiences during the transition to school across two time points of the transition. However, in Study 2, the effect of children's school readiness on their adaptation to school was mediated by the emotional tone of the mother-child relationship and maternal involvement during the first grade. These results highlight the policies and programs aiming to improve children's school readiness and maternal involvement during the transition.