Leadership of Meral Akşener: Transforming or reproducing the Turkish nationalist right
Milliyetçi Türk sağını dönüştürmek ya da yeniden yaratmak: Meral Akşener örneği
  1. Tez No: 759159
  2. Yazar: EMİRCAN MELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkücülük, kadın görünürlüğünün az ve maskülen doktrinasyonun hakim olduğu eklektik bir milliyetçi ideolojidir. Bu tez, Meral Akşener'in kendine has kişisel özellikleri ve siyasi kabiliyetleri ile ülkücü sağı daha demokratik ve toplumsal cinsiyet eşitlikçi bir yönde dönüştürdüğünü iddia etmektedir. Akşener, ülkücü ideolojideki hakim liderlik kültünü ve parti yapısını değiştirerek ve ideoloji içerisindeki kadınların görünürlüğünü arttırıp onların geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine hapsolmalarını engelleyerek, ülkücü ideolojide radikal bir dönüşüme öncülük etmiştir. Bu çalışmada, Akşener'in İyi Parti grup toplantılarındaki konuşmalarına dayanılarak yapılan kritik diskur analizi (KDA) üzerinden Akşener'in dönüştürücü liderlik performansı incelenmiştir. Bu vaka çalışması ayrıca, Meral Akşener'in Türk milliyetçi sağına getirdiği dönüşümü mercek altına alarak demokratikleşme ve feminist hareket arasındaki karşılıklı ilişkiyi de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Idealism is an eclectic nationalist ideology, where women's visibility is low and masculine indoctrination is dominant. This thesis argues that Meral Akşener transformed the nationalist right in a democratic and feminist direction with her particular personality traits and political skills. In this regard, she led to remarkable changes in the fundamental pillars of ülkücülük by changing the leadership cult and party structure, and highlighting the presence of women while preventing them from being condemned to traditional roles in the nationalist ideology. In the thesis, Meral Akşener's transformative leadership performance is scrutinized, based on the critical discourse analysis (CDA) based on her speeches at the group meetings of IYI Party. This single case study shows the interrelationship between democratization and the feminist movement through the analysis of the transformation Meral Akşener brought to the nationalist right.