Türkiye'nin farklı bölgelerinde yayılış gösteren bazı amanita türlerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigation of the physical and chemical properties of some amanita species distributed in different regions of Turkey
  1. Tez No: 759158
  2. Yazar: EDA TAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DR. ÖZGE SÜFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amanita cinsi, saprofit ve ektomikorizal türleri içermesi ve aynı zamanda öldürücü derecede zehirli ve yenilebilir türleri barındırması nedeniyle karışık ve ilgi odağı bir mantar cinsidir. Cinsin yaklaşık 500 türü tanımlanmış ve hala tanımlanmamış 500 türü daha olduğu tahmin edilmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan ve hem morfolojik hem de moleküler karakterizasyonla belirlenmiş Amanita cinsine ait makromantarların (Amanita rubescens, A. caesarea, A. citrina, A. franchetii, A. muscaria, A. pantherina, A. phalloides ve A. vittadinii) bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir. Zehirli bazı Amanita cinsi mantarların antioksidan aktivitelerinin, yenebilir olanlara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Nem içerikleri incelendiğinde, en yüksek nem içeriğine A. rubescens'te (%8.63) rastlanırken, en düşük A. phalloides'de (%3.88) tespit edilmiştir. En yüksek toplam fenolik bileşik bakımından A. vittadinii'de bulunurken en düşük A. muscaria'da belirlenmiştir. Farklı Amanita türlerinin antioksidan aktiviteleri üç farklı yöntemle (DPPH, ABTS ve FRAP) araştırılmıştır. En yüksek DPPH aktivitesine A. pantherina'nın (19.79 μmol TE/g KM), ABTS aktivitesine A. vittadinii'nin (75.02 μmol TE/g KM) ve FRAP aktivitesine ise A. rubescens'in (13.99 μmol TE/g KM) sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Amanita is a mixed and interesting mushroom genus because it contains saprophytic and ectomycorrhizal species, as well as deadly poisonous and edible species. It is estimated that there are about 500 species of the genus described and another 500 still undescribed. In this thesis, some physical and chemical properties of macrofungi (Amanita rubescens, A. caesarea, A. citrina, A. franchetii, A. muscaria, A. pantherina, A. phalloides ve A. vittadinii) belonging to the genus Amanita collected from different regions of Turkey and determined by both morphological and molecular characterization were determined. Antioxidant activities of some poisonous Amanita mushrooms were found to be higher than the edible ones. When the moisture contents were examined, the highest moisture content was found in A. rubescens (8.63%) and the lowest in A. phalloides (3.88%). The highest total phenolic compound was found in A. vittadinii, while the lowest was determined in A. muscaria. Antioxidant activities of different Amanita species were investigated by three different methods, and the highest DPPH, ABTS, and FRAP activities were detected in A. pantherina, A. vittadinii and A. rubescens, respectively.