İnvazıv meme karsinomu ve idyopatık granülomatöz mastitli hastalarda aksiller lenfadenopatilerın MR görüntülemedeki ADC değerlerinin kıyaslanması
Comparison of ADC values on MR imaging of axillary lymphadenopathy in patients with invasive breast carcinoma and idiopatic granulomatus mastitis
  1. Tez No: 759165
  2. Yazar: MEHMET FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EVRİM EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ Bu çalışmanın amacı, invaziv meme karsinomu (İMK) ile idyopatik granülomatöz mastit (IGM) hastalarının ayırıcı tanısında aksiller lenf nodlarının manyetik rezonans görüntülemedeki (MRG) ADC değerlerinin ölçülmesinin katkısını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız retrospektif nitelikte olup etik kurul onayı alınmıştır. Toplamda patolojik tanısı bulunan 66 IGM ve 66 İMK hastası dahil edilmiştir. Hastalardaki meme lezyonunun ve aksiller lenf nodunun difüzyon ağırlıklı görüntülemedeki minimum (min) ve ortalama (ort) ADC değerleri ölçüldü. ADC ölçümü sırasında abse alanlarından kaçınıldı. Anlamlı sonuçlar için ROC (receiver operating characteristic curve) eğrisi çizilerek eşik değer belirlenip sensitivite ve spesifite hesaplandı. Lenf nodunun boyutu, seviyesi, kortikal kalınlığı, hilusunun olup olmadığı kaydedildi. Ayrıca memede abse ve fistül varlığı kaydedildi. BULGULAR Hastalarımızın yaş ortalaması 37,74±6,89 idi. 66 IGM hastasından 43(%65) tanesinde abse izlendi. 28(%57) hastada fistül vardı. Aksiller lenf nodu ortalama kortikal kalınlığı IGM hastaları için 4,76±2,28 mm iken IMK hastaları için 5,21±3,72 mm olarak hesaplandı. IGM hastaları için memedeki lezyon min ADC ortalaması 0,908±0,222 iken ort ADC ortalaması 1,08±0,234 idi. IMK hastaları için memedeki lezyonun min ADC ortalaması 0,598±0,156 iken ort ADC ortalaması 0,833±0,152 idi. IGM hastalarında aksiller lenf nodu min ADC ortalaması 0,861±0,396 iken ort ADC ortalaması 1,18±0,532 olarak hesaplandı. IMK hastalarında aksiller lenf nodu min ADC ortalaması 0,65±0,219 iken ortalama ADC ortalaması 0,898±0,237 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Background The aim of this study is to investigate the contribution of measuring the ADC values of axillary lymph nodes on magnetic resonance imaging (MRI) in the differential diagnosis of invasive breast carcinoma (IBC) and idiopathic granulomatous mastitis (IGM) patients. Material and Methods Our study is retrospective and ethics committee approval was obtained. In total, 66 IGM and 66 IMT patients with pathological diagnosis were included. The minimum (min) and average (avg) ADC values of the breast lesion and axillary lymph node in the patients on diffusion-weighted imaging were measured. Abscess areas avoided during ADC measurement. For meaningful results, the cut off value was determined by drawing the ROC curve, and sensitivity and specificity were calculated. The size, level, cortical thickness, and presence of hilum of the lymph node were recorded. In addition, the presence of abscess and fistula in the breast was recorded. Results The mean age of our patients was 37.74±6.89 years. Abscess was observed in 43 of 66 IGM patients. 28 patients had fistula. While the mean cortical thickness of axillary lymph node was 4.76±2.28 mm for IGM patients, it was calculated as 5.21±3.72 mm for IBC patients. For IGM patients, the mean minimum ADC of the breast was 0.908±0.222, while the mean average ADC was 1.08±0.234. For IBC patients, the mean minimum ADC of the breast lesion was 0.598±0.156, while the mean average ADC was 0.833±0.152. In IGM patients, the axillary lymph node min ADC mean was 0.861±0.96 and the mean average ADC was 1.18±0.532. The mean of axillary lymph node min ADC was 0.65±0.219 in IBC patients and the mean average ADC was calculated as 0.898±0.237.