Alüminyum ekstrüzyon kalıp malzemelerinin nitrasyon süresi ve ısıl işlem ile aşınma davranışlarının değişiminin incelenmesi
Investigation of the nitration time and change in wearing behavior of aluminium extrusion mold materials by heat treatment
  1. Tez No: 759180
  2. Yazar: KÜBRA YILDIZ DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENCER SÜREYYA KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sıcak iş takım çeliği olan DIN 1.2344, yüksek sıcaklıklarda hem mekanik özelliklerini hem de aşınma dayanımını yitirmeyen bir çeliktir. Sıcak şekillendirme kalıplarda standart bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Ekstrüzyon üretimi yapan kalıplarda, dövme kalıplarında, plastik enjeksiyon kalıplarında çoğunlukla kullanılmaktadır. Bu çeliğe nitrasyon işlemi uygulanarak yüksek darbe dayanımının yanı sıra aşınma özelliği geliştirilmektedir. Alüminyum Ekstrüzyon sektöründe kullanılan takımların performanslarının fazla olması beklenmektedir. Takımların performansını, dayanımını, ömrünü belirleyen etmenler ise takımın sertliği, aşınma dayanımı, tokluk ve darbe direnci gibi mekanik özellikleridir. Bu çalışmada, DIN 1.2344 Alüminyum ekstrüzyon çelik numunelerine farklı zaman aralığında nitrasyon(tenifer) uygulanarak mikroyapıları ve sertlikleri incelenmiştir. 4 farklı deney numunesi ve 3 farklı nitrasyon saat aralığı belirlenmiştir. Sonuçlara bağlı olarak nitrasyonun malzemenin mekanik özelliklerine etkisi belirlenmiştir. Bu çalışmada amaçlanan; Alüminyum ekstrüzyon kalıplarının nitrasyon sonrasındaki ömürlerini etkileyen faktörleri deneysel verilerle açıklamaktır. Bu sayede Ekstrüzyon kalıpları kullanımındaki en uygun nitrasyon şartını belirleyerek kaliteli bir üretim yapılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
DIN 1.2344 is a hot work steel that does not lose its mechanical properties and therefore wear resistance at high temperatures. It is used as a standard material in hot forming molds. It is used in areas such as extrusion tools, forging molds, aluminum injection molds, plastic molds. This steel, which has high impact resistance, can be improved by applying nitriding. The performance of the tools used in the Aluminum Extrusion sector is expected to be high. The factors that determine the performance, durability and life of the tools are the mechanical properties of the tool such as hardness, wear resistance, impact resistance and toughness. In this thesis, the microstructure and hardness of DIN 1.2344 Aluminum Extrusion steel samples were investigated by applying nitration (tenifer) at different time intervals. 4 different test samples and 3 different nitration (tenifer) time intervals were determined. Depending on the results, the effect of nitration on the mechanical properties of the material was determined. The aim of this study; To explain the factors affecting the life of Aluminum Extrusion dies after nitration with experimental data. In this way, it is to ensure a quality production by determining the most suitable nitration condition in the use of extrusion molds.