Safety test procedures, standards and results for Electric Bike Battery
Elektrikli Bisiklet Bataryası için güvenlik test prosedürleri, standartları ve sonuçları
  1. Tez No: 759223
  2. Yazar: MERT SAVRUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son zamanlarda tüm dünyada batarya proje çalışmaları artmaktadır. Bu projeleri yürüten firmalar, ürünlerinin tasarım güvenliğini kontrol ettirmeli ve ürünlerini piyasaya sürmek için test onay raporları alması gerekmektedir. Lityum iyon içeren şarj edilebilir bataryalar için IEC62133-2 test onayları ve Hafif EA' da (elektrikli araç) kullanılan şarj edilebilir lityum iyon piller için EN 50604 test onayları gerekmektedir. Ayrıca bu bataryaların taşınması içinde ekstra UN38.3 batarya taşınma test onayları uygulanmalıdır. Bu testler akredite bir laboratuvarda uygulanmalı, tasarımın güvenliği bu şekilde doğrulanmalı ve sonrasında ürüne akredite bir rapor düzenlenmelidir. Bu standartlara uygun test gerçekleştiren akredite bir laboratuvar Türkiye'de bulunmamaktaydı. Bu nedenle firmalar tasarladıkları cell ve batarya onayları için yurtdışı laboratuvarlarından hizmet almaktaydı. Yurtdışı onaylarında süre ve maddi anlamda sorunlar oluşabilmekteydi. Bu sorunlara karşı Türkiye Vestel Elektronik A.Ş'de IEC62133-2, EN50604 ve UN38.3(IEC62281) standardlarına uygun testlerin gerçekleştirilebildiği akredite bir laboratuvar kuruldu. Türkiye'ye kazandırılan bu akredite laborautvar kapsamında test gerekliliklerini karşılayan setuplar'ın nasıl kurulduğu ve test sonuçları aktarılacaktır. Test sonuçları bir E-bike batarya projesine ait olacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, battery project studies have been increasing worldwide. Companies carrying out these projects must have their products checked for design safety and must obtain test approval reports in order to release their products on the market. IEC 62133-2 test approvals are required for lithium-ion rechargeable batteries, and EN 50604 test approvals are necessary for rechargeable li-ion batteries used in Light EV (electric vehicles). In addition, UN38.3(IEC 62281) battery transport tests must be applied for the transport of these batteries. These tests should be performed in an accredited laboratory, the safety of the design should be verified in this way, and then an accredited report should be issued to the product. There was no accredited laboratory in Turkey that performed tests in accordance with these standards. For this reason, companies were receiving services from overseas laboratories for the cell and battery approvals that they designed. There could be time and financial problems in overseas laboratories approvals. Due to these problems, an accredited laboratory was established at Vestel Electronics in Turkey, where tests can be carried out in accordance with IEC 62133-2, EN50604, and UN38.3 ( IEC 62281 ) standards. Since batteries contain BMS cards, their tests are also carried out in this laboratory. Within the scope of this accredited laboratory established in Turkey, it will be stated how the test setups that meet the test requirements are set up. Test results with these devices will be evaluated. The test results will belong to an E-bike battery project.