Belief dynamics and the role of epistemic peership in identity construction
İnanç dinamikleri ve epistemik arkadaşlığın kimlik yapımındaki rolü
- Tez No: 759224
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ, ASSOC. DR. LUCAS THORPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gruplara dahil olma dürtüsünün hem bireysel düşünce süreçlerini hem de bunlara karşılık gelen davranışları etkilediği gözlemlenmiştir. Bireyin bağlı olduğu gruplar içinde, kişisel konumuna dair hissettiği belirsizlik, bireylerin rasyonel süreçlerden sapıp, motive edilmiş akıl yürütmeye ve yanıltıcı örüntüler üzerinden ilişkiler tespit etmeye itebilir. Bu tarz yaklaşımlar komplo teorilerinin ve uç görüşlere inancın yayılmasına da sebep olur. Bugüne değin bu ve benzeri konularda yapılmış araştırmalarda, kişinin bağlı olduğu grupların genel görüşlerinin, bireylerin kişisel görüşleri üzerine olan etkileri doğrudan incelenmemiştir. Bu tez bünyesindeki üç deneysel çalışmada, bireylerin parçası oldukları gruplardaki genel görüşlerden nasıl etkilendiğini incelenmiştir. Bu deneylerde kişinin bağlı olduğu grup, belli konular üzerinde oluşan görüş birliği üzerinden tanımlanmış; bu görüş birliğinin daha önemsiz olabilecek ikincil konular üzerindeki görüşleri nasıl etkilediği araştırılmıştır. Her bir deneyde katılımcılardan önce bir dizi konu ile ilgili görüşlerini belirtmeleri istenmiş, ardından bu konulardan biri dışında diğer katılımcılarla benzer cevaplar verdikleri geri bildirimi kendilerine sunulmuştur. Bu yanıltıcı geri bildirimler, sanal bir grup aidiyeti oluşturmak amacıyla verilmiştir. Ardından, katılımcılara tekrar aynı konulardaki görüşleri sorulmuştur. Yürütülen üç deneyde, katılımcıların grupla uyuşmayan görüşleri değiştirmeye eğilimli olduğu; ancak katılımcıların burada paradigmadan kaynaklanan araştırma beklentileri ile uyumlu bir şekilde, görüş değişikliği yaptıkları belirlenmiştir. Bu bulgular, düşünce süreçlerine dair hem psikolojik literatürden bulgular hem de felsefi bir perspektifle tartışılmış; ve öngörücü beyin modellerinin bireysel inançların dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasında önemli bir rol oynayabileceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The drive for social inclusion has been observed to impact both individual beliefs and their corresponding behaviors. An individual's uncertainty regarding their position within their affiliated groups has been identified as a factor contributing to the spread of conspiratorial ideation and extreme beliefs. The following paper introduces a model of belief dynamics adapted from predictive brain models which attempts to consolidate a broad range of existing psychology literature. It predicts that individuals will attempt to resolve perceived divergence from the beliefs of their affiliated groups by adjustments to their ideological positions. The model defines this as one strategy of uncertainty mitigation in social contexts. In three experiments, participants were asked to indicate their beliefs regarding a range of topics and the importance of those topics to their identities. Their responses were used to generate the illusion of a group of participants with similar beliefs. Participants were shown fabricated results indicating their divergence in opinion on one particular topic out of the range of topics and then given the opportunity to change their position on that topic. We found participants were more likely to change their endorsement of particular statements to reflect group opinion if they identified strongly with the beliefs used to generate the group. These results suggest that individual endorsements are influenced by others with whom they share a range of ideological positions.