Denizel bakterilerin beta glukozidaz inhibitörü üretiminin araştırılması
Investigation of producing beta-glucosidase inhibitors of marine bacteria
  1. Tez No: 759228
  2. Yazar: BURCU OMUZBÜKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Biotechnology, Marine Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Denizel organizmalardan elde edilen doğal bileşikler yeni ilaçların keşfinde büyük rol oynamaktadır. Birçok ilaç, metabolik dengesizliğin düzeltilmesine bağlı enzim inhibitörleri olarak işlev görür. Beta glukozidaz inhibitörlerinin denizel bakterilerden elde edilmesiyle ilgili çalışmalar ise oldukça azdır. Tez çalışmasında, Türkiye denizlerinden izole edilerek tanılanmış Bacillus, Halobacillus, Marinibacillus, Pseudoalteromonas, Vibrio, Alteromonas, Exiguobacterium, Peribacillus, Brevibacterium, Alkalihalobacillus, Oceanobacillus, Metabacillus, Kocuria, Micrococcus, Lacisediminihabitans, Rhodococcus genuslarına ait 67 adet bakterinin beta glukozidaz inhibitörü üretim potansiyelleri enzim-agar plak inhibisyon metotu ile incelenmiştir. Buna göre, 48 adet bakteriyel ekstraktta inhibitör üretimi açısından pozitif sonuç gözlenmiştir. Ekstraktlara uygulanan ince tabaka kromatografisi ile aralarından seçim yapılan 17 ekstrakt örneğine toplam terpenoid, toplam alkaloid, toplam fenolik ve toplam flavanoid içeriklerinin belirlenmesi ile ilgili analizler gerçekleştirilmiştir. Toplam alkaloid içerik, gram ekstraktta 3,46 ile 274,83 miligram eşdeğer boldin, toplam fenolik içerik, gram ekstraktta 65,30 ile 170,32 miligram eşdeğer gallik asit, toplam flavonoid içerik, gram ekstraktta 8,94 ile 170,81 miligram eşdeğer kuvarsetin ve toplam terpenoid içerik gram ekstraktta 1,92 ile 100,74 miligram eşdeğer linalool arasında değişmektedir. Bacillus simplex KJ161411, Kocuria rosea MW559735 ve Alkalihalobacillus macyae MW559742 izolatlarından saflaştırılan ekstraktlar, nükleer manyetik rezonans ve kütle spektrumları ile değerlendirilmiştir. Buna göre, beta glukozidaz inhibitörü özelliği gösteren saf bileşiklerin peptid yapıda oldukları yorumlanmıştır. Türkiye denizlerinin mikrobiyal kaynaklarının farmasotik bileşikler olarak kullanım potansiyellerinin değerlendirilmesi, mavi biyoteknoloji kapsamında nitelikli ürünler elde edilmesi açısından önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The natural compounds obtained from marine organisms play a major role in the discovery of new drugs. Many drugs function as enzyme inhibitors linked to the correction of metabolic imbalance. The studies of beta glucosidase inhibitors on their production from marine bacteria are very few. In the thesis study, ß-glucosidase inhibitor production potentials of 67 bacteria isolated from Türkiye seas belonging to Bacillus, Halobacillus, Marinibacillus, Pseudoalteromonas, Vibrio, Alteromonas, Exiguobacterium, Peribacillus, Brevibacterium, Alkalihalobacillus, Oceanobacillus, Metabacillus, Kocuria, Micrococcus, Lacisediminihabitans, Rhodococcus genus were investigated by the enzyme-agar plate inhibition method. Accordingly, 48 bacterial extracts were observed with positive in terms of inhibitor production. Analyzes were carried out to determine the total terpenoid, total alkaloid, total phenolic, and total flavonoid contents of 17 extract samples selected from among them with thin layer chromatography applied to extracts. Based on the data expressed in the total alkaloid, the phenolic, the flavanoid, and the terpenoid contents of extracts ranged from 3.46 to 274.83 miligram equivalent boldine in gram extract, 65.30 to 170.32 miligram equivalent gallic acid in gram extract, 8.94 to 170.81 miligram equivalent quercetin in gram extract 1.92 to 100.74 miligram equivalent linaool in gram extract were detected. The purified extracts of Bacillus simplex KJ161411, Kocuria rosea MW559735, and Alkalihalobacillus macyae MW559742 were evaluated with nuclear magnetic resonance and mass spectrum. It was interpreted that the pure compounds were in peptide structure. Evaluation of the potential of using microbial resources of Türkiye seas as pharmaceutical compounds and obtaining qualified products within the scope of blue biotechnology.