Hukuk bürolarında avukat-dava atamasına yönelik bir karar destek sistemi önerisi
A decision support system proposal for the assignment of a lawyer-case in law offices
- Tez No: 759227
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkemizde son yıllarda avukat sayısında büyük artış görülmüştür. Günümüzde bir avukatın tek başına faaliyet gösterdiği hukuk bürolarının yanında, istihdam edilen avukat sayısı yüzün üzerine çıkabilen büyük hukuk büroları da bulunmaktadır. Büyük hukuk büroları, bir kurucu yöneticinin bulunduğu, en az on avukatın istihdam edildiği ve kurumsal bir işleyişe sahip olan bürolar olarak tanımlanabilir. Bu bürolar, az sayıda avukat bulunan bürolara kıyasla daha çok dava sayısına ve dava çeşitliliğine sahiptirler. Söz konusu büroların, aldığı bir dava için çalıştırdığı avukatlar arasından hangisini görevlendireceği ve hangi avukatın alınan bu dava türünde daha başarılı sonuç elde edeceği gibi sorunlarla karşılaştığı görülmektedir. Bu konudaki bir diğer sorun ise davaların avukatlara atanması sırasında, dava sayısının göz önünde bulundurulması fakat dava niteliğinin göz ardı edilmesidir. Bu durum, zor bir davaya atanan avukat ile kolay bir davaya atanan avukatın iş yükü bakımından eşit olduğunu varsaymakta ve hakkaniyete aykırı bir sonuç doğmasına neden olmaktadır. Bilindiği kadarıyla literatürde davaların hakkaniyet esas alınarak atandığı başka bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, uzmanlarca belirlenen kriterler çerçevesinde avukatların dava türü karşısındaki etkinliklerinin belirlenmesi ve uzman görüşleri doğrultusunda dava türlerinin derecelendirilmesinden yola çıkarak, büyük hukuk bürolarına gelen bir davada hedef etkinliği ve kısıtlar göz önüne alınarak hangi avukatın görevlendirilmesi gerektiğine dair, yöneticiye öneri sunmayı hedefleyen adil görev dağılımına dayanan, hakkaniyet esaslı bir karar destek sistemi oluşturmak amaçlanmış ve optimizasyon çözücü ile entegre çalışabilen bir arayüz geliştirilmiştir. Kurulumu gerçekleştirilen karar destek sistemine ilişkin çıktılar çalışmanın temel bulgularını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a great increase in the number of lawyers in our country. Today, besides the law offices in which a lawyer operates alone, there are also large law offices with more than a hundred lawyers employed. These offices have a greater number of cases and diversity of cases compared to offices with few lawyers. Large law firms can be defined as offices with a founding manager, employing at least ten lawyers and having a corporate operation. It is seen that the said offices are faced with problems such as which of the lawyers to employ for a case they have received, and which lawyer will achieve more successful results in this type of case. Another problem in this regard is that when assigning cases to lawyers, the number of cases is taken into account, but the nature of the case is ignored. This situation assumes that the lawyer assigned to a difficult case and the lawyer assigned to an easy case are equal in terms of workload and causes an unfair result. As far as is known, there is no other study in the literature in which cases are assigned on the basis of equity. In this study, it was started to determine the effectiveness of lawyers against the type of case within the framework of the criteria determined by the experts and to rank the types of cases in line with the expert opinions. It is aimed to create an equitable decision support system based on fair distribution of duties that aims to offer a suggestion to the manager about which lawyer should be appointed, considering the target effectiveness and constraints in a case coming to large law firms and an interface that can work integrated with the optimization solver has been developed. The outputs related to the decision support system installed constitute the main findings of the study.