Türk toplumunda SARS-CoV-2 ile enfekte hastalarda ACE gen polimorfizm ve düzey araştırması
ACE gene polymorphism and level research in SARS-CoV-2 infected patients in Turkish society
- Tez No: 759235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ORDU, DOÇ. DR. SEMA ALAÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) şiddetli akut solunum sendromu Koronavirüsü 2 (SARS-CoV-2)'nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. İlk vaka ile Çin'in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde Aralık 2019 tarihinde karşılaşılmıştır. O zamandan bu yana yayılmaya devam etmiş ve geçirdiği mutasyonlarla kararlılığını koruyarak halen devam eden bir pandemiye neden olmuştur. Türkiye de bu pandemi ile çok geçmeden karşılaşmış ve teşhis için laboratuvarlarda çalışma başlatmıştır. Teşhis için en yaygın kullanılan yöntem nazofaringeal sürüntünün kullanıldığı gerçek-zamanlı polimeraz zincir reaksiyonudur (RT-PCR). Tedavi için ise SARS-CoV-2'ye karşı kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış antiviraller günümüzde mevcuttur. Aynı zamanda tüm dünyada geliştirilen aşılar ile de viral enfektiviteyi kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Pandemi sürecinde planlanan çalışmamızda ise SARS-CoV-2 tespiti için kullanılan RT-PCR test sonucu pozitif olan hastalardan alınan kan örneklerinden DNA izolasyonu ile Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim Geni Polimorfizmi bakılmış ve ayrıca ACE proteininin serum içinde düzey araştırılması (ACE miktar tayini) yapılarak COVID-19-ACE Gen ilişkisi araştırılmıştır. Yapılan bu prospektif araştırmada vaka-kontrol grubu olarak 96 örneklem büyüklüğü ile çalışılmıştır. Serum ACE aktivitesi, bir spektrofotometrik yönteme dayalı otoanalizör ile değerlendirilmiş ve ACE proteininin dolaşımdaki aktivitesi ile çalışma sonucu ortaya çıkan genetik veriler karşılaştırılarak istatistiki analizle aralarındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19) is an infectious disease caused by severe acute respiratory syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2). The first case was encountered in December 2019 in Wuhan city of Hubei province of China. Since then, it has continued to spread and has remained stable with the mutations it has undergone, causing an ongoing pandemic. Turkey soon encountered this pandemic and started working in laboratories for diagnosis. The most widely used method for diagnosis is real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) using a nasopharyngeal swab. For treatment, antivirals with proven effectiveness against SARS-CoV-2 are available today. At the same time, efforts to control viral infectivity continue with vaccines developed all over the world. In our study, which was planned during the pandemic process, DNA isolation and Angiotensin Converting Enzyme Gene Polymorphism were examined from blood samples taken from patients with positive RT-PCR test results used for the detection of SARS-CoV-2. The relationship between COVID-19 and ACE Gene was researched by investigating the level of ACE protein in serum (ACE quantification). In this prospective study, a sample size of 96 was used as a case-control group. Serum ACE activity was evaluated with an autoanalyzer based on a spectrophotometric method and the circulating activity of ACE protein was compared with the genetic data obtained as a result of the study, and the relationship between them was examined by statistical analysis.