Ülkemizi geçiş bölgesi olarak kullanan düzensiz göçmenlerin Muğla ilini tercih etme nedenleri ve karar süreçleri
The reasons and decision processes of irregular migrants who use our country as a transition zone choose Muğla
- Tez No: 759241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Göç çağı olarak adlandırabileceğimiz modern dünyada düzensiz göç olgusunda artış söz konusudur. Göç yolları üzerinde yer alan Türkiye de bu göç sürecinden nasibini almaktadır. 2015 yılı ve sonrasındaki gelişmelerin yanı sıra Türkiye'nin Asya, Avrupa ve Afrika Kıtalarının kesişim noktasında olması Türkiye'yi göç yolu haline getirmiştir. Sosyo-ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerden gelen düzensiz göçmenler gelişmiş batı ülkelerine Türkiye üzerinden ulaşmaktadırlar. Ülkemize düzensiz göçmenlerin gelme hikâyesi 1980'li yıllara dayanmaktadır. 1980'li yıllardan sonra ülkemiz göç veren ülke konumundan göç alan ülke konumuna geçmiştir. Bu çalışmanın konusu küresel köy haline gelen günümüz dünyasında artış gösteren düzensiz göç olgusudur. Bu çalışmada nicel ve nitel veriler birbirini dışlamayacak şekilde kullanılmıştır. Bu çalışmada ülkemizi geçiş bölgesi olarak kullanan düzensiz göçmenlerin Muğla ilini tercih etme nedenleri ve karar süreçleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an increase in the phenomenon of irregular migration in the modern world, which we can call the migration age. Turkey, which is located on the migration routes, has also received its share from this migration process. In addition to the developments in 2015 and afterwards, Turkey's being at the intersection point of Asia, Europe and Africa continents has made Turkey a migration route. Irregular immigrants from socio-economically undeveloped countries reach the developed western countries via Turkey. The story of irregular immigrants coming to our country dates back to the 1980s.After 1980s year, our country has switched from a country of immigration to a country of immigration. The subject of this study is the phenomenon of irregular migration that is increasing in today's world, which has become a global village. In this study, quantitative and qualitative data are used in a way that is not mutually exclusive. In this study, the reasons and decision processes of irregular migrants who use our country as a transit zone to choose Muğla province are investigated.