Antrenör-sporcu ilişkisi ve motivasyon düzeylerinin sporcu kimliği üzerine etkisi: Muay Thai sporcuları örneği
Trainer-athlete relationship and motivation levelseffect on athlete identity: The case of Muay Thai athletes
  1. Tez No: 759261
  2. Yazar: ALİ ŞAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜREL GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada Muay Thai sporcularında, sporcu-antrenör ilişkisi ve motivasyon düzeylerinin sporcu kimliği üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020 yılı Büyükler Kategorisinde Muay Thai Türkiye Şampiyonalarına katılan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; 137'si 121'i kadın olmak üzere yaş ortalaması 23.004±6.32 olan toplam 258 muay thai sporcusundan oluşmaktadır. Bu araştırmada genel tarama modeline göre yürütülürmüştür. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu yanında, katılımcıların sporcu kimliği düzeylerini ölçmek amacıyla Brewer vd. (1993) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Öztürk ve Koca (2018) tarafından yapılan sporcu kimliği ölçeği, antrenör-sporcu ilişkisi ölçmek amacıyla Jowett ve Ntoumanis, (2004) tarafından geliştirilen ve Türkçe Uyarlamasını Ekenci vd. (2017) tarafından yapılmış olan antrenör-sporcu ilişkisi ölçeği ve motivasyon (güdülenme) düzeylerini ölçmek amacıyla Pelletier vd. (2013) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Öcal ve Sakallı (2018) tarafından Sporda Güdülenme Ölçeği II kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için frekans, yüzde hesaplamaları ve ölçek puanlarının normal dağılım gösterip göstermediğini anlamak amacıyla basıklık (kurtosis) ve çarpıklık (skewness) analizi, İki değişken arasındaki farkın tespiti için t-testi, ikiden fazla değişken arasındaki farkın tespiti için ANOVA testi ve değişkenler arasındaki ilişkinin tespiti için korelasyon testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, cinsiyet değişkeninin sporcu kimliği, antrenör-sporcu ilişkisi ve motivasyon düzeyleri açısından farklılaşmadığı ve katılımcıların sporcu kimliği düzeyleri ile antrenör sporcu ilişkisi alt boyutları ve motivasyon alt boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of athlete-coach relationship and motivation levels on athlete identity in Muay Thai athletes. The universe of this research consists of athletes participating in the 2020 Muay Thai Championships in the Seniors Category. The sample of the research is; It consists of a total of 258 muay thai athletes, 137 of whom are women, with an average age of 23.004±6.32. This study was carried out according to the general screening model. In addition to the personal information form prepared by the researcher, Brewer et al. (1993) and its Turkish adaptation by Öztürk and Koca (2018) was developed by Jowett and Ntoumanis, (2004) to measure the coach-athlete relationship, and its Turkish version was adapted by Ekenci et al. (2017) to measure the coach-athlete relationship scale and motivation levels, Pelletier et al. (2013), the Turkish adaptation of the Sports Motivation Scale II was used by Öcal and Sakallı (2018). Kurtosis and skewness analysis to determine the frequency, percentage calculations and scale scores to determine the demographic characteristics of the participants in the evaluation of the data, T-test to determine the difference between two variables, ANOVA test to determine the difference between more than two variables and correlation tests were applied to determine the relationship between variables. As a result, it was determined that the gender variable did not differ in terms of athlete identity, coach-athlete relationship and motivation levels, and a significant relationship was found between the athlete identity levels of the participants and the coach-athlete relationship sub-dimensions and motivation sub-dimensions.