Antrenör sporcu ilişkisinin sporcuların spora bağlılık düzeylerine olan etkisinin incelenmesi
Examining the effect of coach-athlete relationship on athletes' commitment to sports
  1. Tez No: 993080
  2. Yazar: CENGİZHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TEVABİL AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, antrenör sporcu ilişkisinin sporcuların spora bağlılık düzeylerine olan etkisini incelenmektir. Araştırmada, nicel araştırma modellerinden biri olan tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Çalışmaya aktif olarak spor yapan 256 erkek ve 186 kadın olmak üzere toplamda 442 sporcu katılmıştır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı ve uzman görüşü ile oluşturulan kişisel bilgi formu, Spora Bağlılık Ölçeği (Sırgancı, vd.,2019) ve Antrenör-Sporcu İlişkisi Envanteri (Altıntaş vd.,2012) kullanılmıştır. Sporcuların antrenörleriyle ilişkilerini değerlendirmek ve spora bağlılık düzeylerini incelemek amacıyla toplanan verilerin analizine geçilmeden önce normallik dağılımları ve betimsel istatistikleri incelenmiş. Değişkenlerin normalliği çarpıklık ve basıklık değerlerine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında değişkenler arasındaki ilişkileri ve grup düzeyinde ortaya çıkan farkları belirlemek amacıyla parametrik test yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği varsayımı doğrultusunda grup karşılaştırmaları için bağımsız örneklemler t-testi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA), değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için ise Pearson korelasyon katsayısı analizi tercih edilmiştir. Antrenör sporcu ilişkisinin spora bağlılığa etkisinin tespitinin yapılabilmesi için de çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi .05 olarak esas alınmış ve etki büyüklükleri de değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; tüm değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler saptanmıştır (p < .01). Antrenör-sporcu ilişkisi ne kadar güçlü ve olumlu ise sporcuların spora yönelik motivasyonel bağlılıklarının da o derece yüksek olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the coach-athlete relationship on athletes' commitment to sports. The study employed a survey (survey) model, one of the quantitative research models. A total of 442 athletes, 256 male and 186 female, actively involved in sports participated in the study. Data were collected through affiliation with a researcher and expert interviews, along with a personal information formula, the Sportsmanship Scale (Sırgancı et al., 2019), and the Coach-Athlete Relationship Inventory (Altıntaş et al., 2012). Before analyzing the data collected to evaluate the athletes' relationships with their coaches and to examine their levels of commitment to sports, normality distributions and descriptive statistics were examined. The normality of the variables was assessed based on skewness and kurtosis values. Parametric testing methods were used to determine the relationships between variables and group-level differences within the scope of the findings. Assuming a normal distribution of the data, independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for group comparisons, and Pearson's correlation coefficient analysis was used to examine the relationships between variables. Multiple linear regression was used to determine the impact of the coach-athlete relationship on sport commitment. A significance level of .05 was used in the analyses, and effect sizes were also evaluated. The findings revealed statistically significant and positive correlations between all variables (p < .01). This suggests that the stronger and more positive the coach-athlete relationship, the higher the athletes' motivational commitment to sport.