The relationship among mother's parental attitude, child temperament and mother-child play behaviors
Annenin ebeveynlik tutumu, çocuğun mizacı ve anne-çocuk oyun davranışları arasındaki ilişki
- Tez No: 759262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÖL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmanın amacı, annelerin ebeveynlik tutumları, çocukların mizaçları ve anneçocuk oyun davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi gözlemlemek için 3-6 yaş arasında çocuğu olan annelere çevrimiçi kanallar vasıtasıyla araştırma daveti yapılmıştır. 840 annenin ve çocuğun katılmış olduğu araştırmada Ebeveyn Tutum Ölçeği (Demir ve Şendil, 2008) ve Çocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği-AnneBaba Formu (Yağmurlu ve Sanson, 2009) olmak üzere iki ölçekten faydalanılmıştır. Ölçeklerin sonuçları analiz edilmiş ve annelerin ebeveynlik tutumu (demokratik, otoriter ve aşırı koruyucu) ve çocukların mizaçları (zorlayıcı ve kolay) belirlenerek 6 çift oluşturulmuştur. Çiftler oluşturulduktan sonra seçilen oyuncaklar katılımcıların evlerine gönderilmiş ve Zoom©'da görüntülü görüşme yapılarak anne-çocuk oyun gözlemleri yapılmıştır. Oyun gözlemleri, oyun döngüsünü kodlama tablosu kullanılarak kodlanmış ve sayısal verilere dönüştürülmüştür (Gol-Guven, 2006; King ve Newstead, 2020). Oyun döngüleri, oyun rolleri, oyun davranışları, oyunun başlangıç ve bitiş süreci analiz edilmiştir. Sonuç olarak, ebeveyn tutumları ile çocuk mizaçları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu bulgular, her anne-çocuk çiftinin oyun rolleri ve oyun davranışları bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship among mothers' parental attitudes, children's temperament, and mother-child play behaviors. To observe the relationship between child temperament and mother's parental attitude in motherchild play, an online invitation was made to the mothers who have children between ages 3 and 6. After reaching 840 mothers and children, the mothers filled in an online questionnaire including items of the two scales: Parental Attitude Scale (Demir & Şendil, 2008) and Short Temperament Scale for Children-Parent Form (Yağmurlu & Sanson, 2009). Upon completion, the results of the scales were analyzed, and six pairs were formed by computing the mother's parental attitude (i.e., authoritative, authoritarian, and overprotective) and the children's temperaments (i.e., difficult and easy) scores. After forming the pairs, selected toys were sent to the pairs, and mother-child play observations were made by making a video-call in Zoom ©. Play observations were encoded and converted into numerical data by using a play cycle coding table (Gol-Guven, 2006; King &Newstead, 2020). Each play cycle was analyzed by identifying play roles, play frames, and annihilation of play. As a result, statistically significant relationships were found between parental attitudes and child temperaments. These findings were discussed in relation to the play roles and play frames of each mother-child pair.