Determinants of high-tech exports: The case of EU countries and Turkey
Yüksek teknoloji ihracatını etkileyen faktörler: AB üye ülkeleri ve Türkiye örneği
- Tez No: 759297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ONUR BAYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülke ekonomileri için ihracat her daim önemli bir kavram olagelmiştir. Bu yüzden ihracat üzerine oldukça fazla araştırma yapılmıştır. Bu çalışmaların bir kısmında ihracatta katma değerli ürünlerin önemi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada ise literatürden hareketle katma değeri fazla olan yüksek teknolojili ürün ihracatını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin önem dereceleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada AB üye ülkeleri ve Türkiye'nin 2007-2020 yılları arasındaki yıllık verileri kullanılmıştır. Yapılan panel veri analizlerinde heteroskedastisite ve yatay kesit bağımlılığı gibi etkinliği bozan varsayımlardan sapmaların varlığı nedeni ile dirençli Driscoll-Kraay standart hatalar tahmincisi kullanılmıştır. Analizler sonucunda ar-ge harcamalarının seçilmiş ülkelerde yüksek teknoloji ihracatının en önemli itici kuvvetlerinden biri olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte askeri harcamaların da yüksek teknoloji ihracatını arttırmada önemli bir faktör olduğu anlaşılmıştır. Ticari açıklık, beşerî sermaye ve kurumsal kalitenin de yüksek teknolojiyi pozitif olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca GDP, GCF, enerji bağımlılığı ve iş özgürlüğü'nün de yüksek teknoloji ihracatına pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkilerinin olduğu anlaşılmış olsa da bu etkiler daha önce bahsedilen değişkenlere göre daha önemsiz kalmaktadır. Son olarak çalışmada FDI'ın yüksek teknoloji ihracatına istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Export has always been an important concept for national economies. That's why a lot of research has been done on export. In some of these studies, the importance of value-added products in export was emphasized. In this study, based on the literature, the factors affecting the export of high technology products with high value-added and the degree of importance of these factors were attempt to be explained. Annual data of EU member states and Turkey between 2007-2020 were used in the study. In the panel data analysis, resistant Driscoll-Kraay standard errors estimator was used due to the deviations from the assumptions such as heteroskedasticity and cross sectional dependency that impair the efficiency. As a result of the analysis, it has been determined that R&D expenditures are one of the most important driving forces of high technology exports in selected countries. Furthermore, it has been understood that military expenditures are also an essential factor in increasing high technology exports. It has been determined that openness to trade, human capital, and institutional quality also affect high technology positively. In addition, it is understood that GDP, GCF, energy dependence, and bussiness freedom have positive and statistically significant effects on high technology exports. However, these effects are less than those mentioned earlier. Finally, no statistically significant effect of FDI on high technology exports was found in the study.