Temel bileşenler analizi ve k-ortalamalar yöntemi kullanarak ülkelerin suç analizi
Crime analysis of countries using principal components analysis and k-means method
  1. Tez No: 759312
  2. Yazar: SAMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URAZ YAVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde gittikçe artan terör saldırıları, gerçekleştiği bölgelerin gelişimini engelleyen olaylardır. Bu yüzden gerçekleştirilen terör saldırılarının değerlendirilmesinin önemi günden güne artmaktadır. Bu tezde, ülkelerde gerçekleştirilen terör saldırıları bilgilerini içeren Küresel Terörizm Veri Tabanı'nda (GTD) Temel Bileşenler Analizi ve K-ortalamalar yöntemleri uygulanarak terör saldırılarının gruplandırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak Küresel Terörizm Veri Tabanı'nda (GTD) bulunan 120 özelliği niteleyen toplam 138 değişken arasından çalışmada kullanılmak üzere literatüre uygun 11 adet değişken belirlenmiştir. Sonuçları daha güçlü hale getirmek amacıyla 11 adet değişkene Temel Bileşenler Analizi yöntemi uygulanmış ve 4 adet temel bileşen elde edilmiştir. Temel Bileşenler Analizi ile kümeleme analizi yöntemlerinden K-ortalamalar yöntemi sonucunda toplamda 12 adet küme elde edilmiş olup K-ortalamalar kümeleme analizi sonuçları Silhouette indeks değeri ile de doğrulanmıştır. Analiz, hangi ülkelerin birbirleriyle aynı kümede bulundukları ve maruz kaldıkları saldırı tiplerini göstermesi bakımından önemlidir. Bu sayede, söz konusu kümelerin her biri için ayrı olarak politika önerileri ve yol haritaları oluşturulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorist attacks, which are increasing nowadays, are events that hinder the development of the regions where they take place. Therefore, the importance of evaluating terrorist attacks is increasing day by day. In this thesis, it is aimed to group terrorist attacks by applying Principal Component Analysis and K-means methods in the Global Terrorism Database (GTD), which contains information about terrorist attacks in countries. In the study, first of all, 11 variables suitable for the literature were determined to be used in the study, out of a total of 138 variables describing 120 features in the Global Terrorism Database (GTD). In order to strengthen the results, Principal Components Analysis method was applied to 11 variables and 4 principal components were obtained. As a result of Principal Component Analysis and one of the clustering analysis methods K-means method, a total of 12 clusters were obtained, and the results of the K-means clustering analysis were confirmed with also the Silhouette index value. The analysis is important in that it shows which countries are in the same cluster with each other and what types of attacks they are exposed to. In this way, policy recommendations and roadmaps can be created separately for each of the said clusters.