Preparation of ionic activation of cryogel monolith columns for purification of poly-L-lysine
Ɛ -poli-L-lisin saflaştırması için kriyojel monolit kolonlarının iyonik aktivasyonunun hazırlanması
- Tez No: 759341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZHAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kriyojeller sıfırın altındaki sıcaklıklarda üretilen büyük gözenekli, yüksek su tutma kapasiteli polimerik yapılardır. Bu polimerler biyoproses dahil bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, Ɛ-poli-L-lisin moleküllerinin ayırma ve saflaştırılması için öncelikle kriyojel monolit kolonları üretmek ve kullanmaktır. Bu sebeple akrilamid, hidroksietil akrilat ve hidroksietil metakrilat ile farklı sıcaklık ve monomer miktarları ve katalizörler kullanılarak kriyojel kolonları hazırlanmıştır. Sonrasında katyonik ve anyonik yüklemelerle aktifleştirilip, karakterizasyonları yapılmıştır. Bu karakterizasyonlarda, taramalı elektron mikroskopu görüntülenmesi yapılmıştır, şişme kapasitesi ve porozite, iyon değişim yükü, çapraz bağ derecesi hesaplanmıştır ve kimyasal yapı karakterizasyonu yapılmıştır. Bağlanma kapasitelerinin anlaşılması için, durağan bağlanma ve dinamik bağlanma deneyleri yapılmıştır. Anyonik yükleme için sodyum kloroasetat, katyonik yükleme için iyodometan kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda seçilen kolonlardan, anyonik yüklü akrilamit kolonların, Ɛ-PL bağlanma kapasitesi 0,009 g/mg ile 1,691 g/mg arasında bulunmuştur. Katyonik yüklü hidroksietil metakrilat kolonlarının, bovin serum albumin için bağlanma kapasiteleri 0,214 g/mg ile 1,132 g/mg bulunmuştur. Kolonların bağlanma kapasiteleri düşük olsa da yüksek akış hızlarında kullanılabilmektedirler. Fakat üretilen kolonların sürekli kromatografi için uygun olmadığı ve tek kullanımlık oldukları yapılan deneyler sonucunda anlaşılmıştır. Sonuç olarak kriyojel kolonlarının biyoproseslerde kullanımıyla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cryogels are large-pored, high-water-holding polymeric structures produced at sub-zero temperatures. These polymers are used in many fields including bioprocess. The aim of this thesis is primarily to produce and use cryogel monolith columns for the separation and purification of Ɛ-poly-L-lysine molecules. For this reason, cryogel columns were prepared using acrylamide, hydroxyethyl acrylate and hydroxyethyl methacrylate at different temperatures and monomer amounts and catalysts. Afterwards, they were activated with cationic and anionic loadings and their characterizations were made. In these characterizations, scanning electron microscope imaging was performed, swelling capacity and porosity, ion exchange charge, degree of cross-linking were calculated, and chemical structure characterization was performed. In order to understand the binding capacities, static binding and dynamic binding experiments were performed. Sodium chloroacetate was used for anionic loading and iodomethane was used for cationic loading. Among the columns selected in the studies, the Ɛ-PL binding capacity of anionic loaded acrylamide columns was found to be between 0.009 g/mg and 1.691 g/mg. The binding capacities of the cationic loaded hydroxyethyl methacrylate columns for bovine serum albumin were found to be 0.214 g/mg and 1.132 g/mg. Although the binding capacity of the columns is low, they can be used at high flow rates. However, it has been understood as a result of the experiments that the produced columns are not suitable for continuous chromatography and that they are disposable. As a result, more studies are needed on the use of cryogel columns in bioprocesses.