Gebelerin hepatit B aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge and attitudes of pregnant women ABUT hepatitis B vaccine
- Tez No: 759340
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünyada 300 milyondan fazla insan Hepatit B virüsü ile enfekte ve yaklaşık 240 milyonu kronik virüs taşıyıcısıdır. Yeni Hepatit B tanısı alan vakaların yarısı perinatal dönemde olmakta ve HBsAg pozitif anneden doğan bebekler tedavi edilmediklerinde %65-90 oranında kronik hepatit B taşıyıcısı olmaktadır. Gebelerin hepatit B aşısı ile ilgili olarak bilgi düzeylerini belirlemek ve tutumlarını öğrenmek amacıyla yürütülen bu çalışma Eylül 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir Şehir Hastanesi acil kadın doğum polikliniğine başvuran gebeler ile planlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel nitrliktedir. Örneklem büyüklüğünü, Raosoft programı ile %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile 134 gebe oluşturmakradır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen anket formu ile toplanmıştır. Araştırma grubunun yaş aralığı 18 ile 40 arasında olup, ortalaması 27.47'dir. Araştırmaya katılan gebelerin hepatit B ile ilgili bilgi düzeyleri 0 ile 18 arasında değişiklik gösterdiği ve ortalama olarak 6.7 düzeyinde Hepatit B'ye yönelik doğru bilgiye sahip olduğu görülmüştür. Gebelerin demografik özelliklerden eğitim düzeyi artması ile bilgi düzeylerinin arttığı görülmüştür. Gebelerin Hepatit B aşısına karşı tutumlarında; büyük bir çoğunluğu doğan bebeklerine aşı yapılmasını istemedikleri, sadece dörtte biri Hepatit B enfeksiyonu varlığında uygun tedaviye yöneleceklerini ve Hepatit B enfeksiyonunun bulaş yollarına karşı dikkatsiz bir tutum sergiledikleri saptanmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikle ile Hepatit B'ye karşı tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak araştırma ile gebeleri Hepatit B hastalığı ve korunma konusunda bilgi düzeylerinin ve bu doğrultuda tutumlarının yetersiz olduğunu göstermektedir. Çalışmanın daha büyük ve farklı sosyodemografik özelliklteki örneklem grubları ile tekrarı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
More than 300 million people in the world are associated with hepatitis B virus and about 240 million are chronic viruses. It is in the petrine nature of newly acquired hepatitis B cases, and 65-90% of infants born to HBsAg positive mothers have chronic hepatitis B if not used. As a human being, who will be treated with the B vaccine of pregnant women, this September 2021 city planning is planned with the production of a women's hospital and maternity clinic in Istanbul. Research studies and cross-sectional nature. The sample size was 134 pregnancies with 95% confidence and 5% error with the Raosoft program. The data were collected with a questionnaire prepared by the researchers. The age of the research group is between 18 and 40, with an average of 27.47. The information about hepatitis B of the pregnant women in the study should be between 0 and 18 in general and on average 6.69 on the scale of hepatitis B should be used correctly. The educational level of pregnant women is also valuable for the scholar. Attitudes of pregnant women towards hepatitis B vaccines; Persons exhibited by a person who does not want to see their infants vaccinated for an older child is not suitable for the transmission routes of someone who is not eligible for hepatitis B testing. No significant difference was found between the demographics of the participants and their attitudes towards hepatitis. As a result, the research shows that pregnant women are knowledgeable about B and contraception and that these expectations are insufficient. They should sample with features of larger and different sociodemographic characteristics.