Loft yapılarda anlam kaymasının incelenmesi ve yeni bir kavram arayışı
The deformation of the meaning of loft structure over time and the search for a new concept
- Tez No: 759407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORKUN ÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
18. Yüzyılda sanatçıların ve heykeltıraşların maddi yetersizlikten dolayı stüdyolarını aynı zamanda yaşam alanlarına çevirmeye başlamaları loft tipi konutlara ihtiyaç duyulmasının temel sebebi olmuştur. Eski fabrika binalarının ya da depo alanlarının zamanla yaşam alanına dönüştürülmesiyle loft tipi konutların ilk örnekleri ortaya çıkmıştır. Böylelikle tek bir mekânda ucuz ve çoklu kullanım amaçlarına hitap edecek şekilde hem çalışma hem de yaşama alanı ihtiyaçlarını karşılama olanakları olmuştur. Tezde öncelikli olarak loft tipi yapılar tanımlanmaya ve loftların mekânsal özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda bir dairenin ya da yapının loft olup olmadığını gösteren ve bu yapıyı diğer türlerden ayıran 5 temel ölçüt (Dönüşüm, Yüksek tavan, Serbest plan, Geniş pencereler, Çıplak strüktür olmak üzere) değerlendirilmiş ve açıklanmıştır. Loft mekânlar zamanla kullanıcılarının ihtiyaç ve isteklerinin değişmesiyle beraber anlam kaymasına uğramıştır. Bu tez, loft yapılardaki anlam kaymasının temel sebeplerini açıklayarak günümüzde bu yapılarda nasıl bir değişim meydana geldiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu anlam kaymasıyla beraber loft tipi yapıların örnekleri ve sayısı da zamanla artmıştır. Özellikle üst gelir grubuna sahip müşterilerin ilgi odağını oluşturan bu yapıların, dördü yurtdışından; sekizi yurtiçinden olmak üzere, çeşitli örnekleri ilgili yazınlar taranarak tezin ileri bölümlerinde analiz edilmiştir. Son olarak, İngilizce kökene sahip olan ve dilimize olduğu gibi yerleşen loft kavramına Türkçe bir karşılık türetilerek, Türk literatürüne kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, the fact that artists and sculptors started to transform their studios into living spaces at the same time due to financial insufficiency was the main reason for the need for loft type housing. The first examples of loft type housing emerged with the transformation of old factory buildings or warehouse areas into living spaces over time. Thus, it has been possible to meet the needs of both working and living space in a single space, in a way that is cheap and appealing to multiple uses. In the thesis, primarily loft-type structures were tried to be defined and the spatial characteristics of the lofts were tried to be explained. In this direction, 5 basic criteria (Transformation, High ceiling, Free plan, Wide windows, Bare structure) that show whether a flat or building is a loft and distinguish it from other types are evaluated and explained. Loft spaces have undergone a shift in meaning with the changes in the needs and wishes of their users over time. This thesis aims to explain the main reasons for the semantic shift in loft structures and to discuss what kind of change has occurred in these structures today. With this semantic shift, the examples and number of loft type structures have increased over time. Various examples of these structures, which are the focus of attention of especially high-income customers, have been analyzed in the later parts of the thesis by scanning the relevant literature. Four of these examples are from abroad; Eight of them were taken domestically. Finally, a Turkish equivalent of the concept of loft, which has an English origin and has settled in our language as it is, has been derived and tried to be brought to the Turkish literature. Thus, the main purpose of the thesis will be fulfilled.