Giyilebilir teknoloji ile istemsiz hareketin tespiti
Detection of involuntary movement with wearable technology
- Tez No: 759441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde giyilebilir ivme ölçerler fiziksel aktivite ölçümünü ve akıllı saatlerin popülaritesini büyük oranda artırmıştır. Bu çalışmada bir akıllı saatin saç yolma takıntısına (Trikotillomani) karşı bir uyaran olarak kullanılması amaçlanmıştır. Belli olmayan aralıklarla elini sakalına götürüp sakal yolma hareketini yapan bir kullanıcı üzerinde 4 saat boyunca yapılan çalışmada veriler toplanıp makine öğrenmesi mimarileri uygulanmıştır. Programlanabilir saat olarak bir WatchX saat kullanımı tercih edilmiştir. Bu akıllı saat, kullanıcı sakal yolma hareketini yaptığında, sesli uyarı verecek şekilde eğitilmiştir. Buna istinaden psikolojik bir bozukluk olan Trikotillomani takıntısının sesli uyaran ile pozitif cezalandırma yöntemine başvurularak engellenmesi amaçlanmıştır. En uygun modeli bulmak için CNN ve LSTM mimarileri karşılaştırılmıştır ve LSTM'in CNN'den daha iyi doğruluğa sahip olduğu görülmüştür. Ancak hız performansı açısından CNN daha iyi sonuçlar vermiştir. Tüm karşılaştırmalar sonuncunda LSTM modeli %91 doğruluk oranı ile en uygun model olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, wearable accelerometers have greatly increased the measurement of physical activity and the popularity of smart watches. In this study, it is aimed to use a smart watch as a stimulant against hair pulling obsession (Trichotillomania). Data were collected and machine learning architectures were applied in the study conducted for 4 hours on a user who carried his hand to his beard at indeterminate intervals and made beard plucking. A WatchX watch is preferred as a programmable watch. This smart watch is trained to give an audible warning when the user makes the beard plucking gesture. Based on this, it is aimed to prevent Trichotillomania obsession, which is a psychological disorder, by applying positive punishment with sound stimulus. CNN and LSTM architectures are compared to find the most suitable model and it is seen that LSTM has better accuracy than CNN. However, in terms of speed performance, CNN gave better results. As a result of all comparisons, the LSTM model was observed as the most suitable model with an accuracy rate of 91%.