Patent analizi ve birliktelik kuralları madenciliği ile giyilebilir sensör teknolojilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of wearable sensor technologies with patent analysis and association rules mining
- Tez No: 806932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bir teknoloji alanında meydana gelen gelişmeler başka bir teknoloji alanına adapte edilebilir. Buna bağlı olarak sektörler arasında bir teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerin başka bir teknoloji alanını da etkileyerek gelişmesini ya da tersi durumda teknolojik gelişmelerin gerilemesini de etkileyebilir. Bu tez çalışmasında giyilebilir sensör teknolojilerinin etkilediği diğer alanlardaki teknolojiler değerlendirilmiştir. Giyilebilir sensör teknolojileri üzerinde patent analizi ile veri madenciliği uygulaması yapılmıştır. Giyilebilir sensör teknolojilerinde meydana gelen değişikliklerin incelenmesi için birliktelik kuralları madenciliği uygulanmıştır. Uygulama SPSS Modeler yazılımında Apriori algoritması ile yapılmıştır. Uygulama sonucunda iki öğeli, üç öğeli, dört öğeli, beş öğeli ve altı öğeli sonuçlar oluşmuştur. Destek ve güven düzeylerine göre sonuçlar sıralanmış ve değerlendirilmiştir. En yüksek güven düzeyinde meydana gelen iki öğeseti ile oluşan birliktelik sonuçlarından ilk kurala göre B29L CPC kodunda (bazı işlemlerin yapılması cıvata, vida, fermuar elemanı, lensler, aynalar içerikli vb.) meydana gelen gelişmeler ya da bu alanda meydana gelebilecek teknolojik gerilemeler B29C CPC kodu (plastiklerin şekillendirilmesi veya birleştirilmesi) teknoloji alanlarını da etkileyeceği değerlendirilmektedir. Analiz sonuçlarına göre üç öğe seti ile oluşan sonuçlardan ilk kurala göre C07F CPC (karbon, hidrojen, halojen, oksijen, azot, kükürt, selenyum veya tellürium dışında elementler içeren asiklik, karbosiklik veya heterosiklik bileşikler) ve C08L CPC kodu (kauçuk yapılı bileşenlerin) ile ilgili teknoloji alanında meydana gelebilecek gelişmelerin ya da teknolojik gerilemelerin C08K CPC kodu (inorganik veya makromoleküler olmayan organik maddelerin kullanımı, boyalar, mürekkepler, vernikler, boyalar, cilalar, yapıştırıcılar) ile ilgili teknolojileri etkileyeceği öngörülmektedir. Çalışmanın sonunda giyilebilir sensör teknolojilerinde oluşabilecek bazı birliktelikler Gephi yazılımı kullanılarak farklı düzenlerde ağ grafikleri ile görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in one technology area can be adapted to another technology area. Accordingly, it can affect the development of developments in one technology area among sectors by affecting another technology area or vice verse. In this thesis, wearable sensor technologies were evaluated using patent analysis and association rules. Association rules mining was used to find associations among the wearable sensor technologies. Apriori algorithm was conducted using SPSS Modeler software. Associations having two-item, three-item, four-item, five-item and six-item are obtained from the application of apriori algorithm. Results were ranked and evaluated according to their level of support and confidence. According to the first rule, it is considered that the developments in the B29L CPC code (doing some operations, including bolts, screws, zipper elements, lenses, mirrors, etc.) or the technological regressions that may occur in this field will also affect the technology areas related to the B29C code (forming or joining plastics). According to the results of the analysis, regarding the results of the analysis consisting of three item sets, it is predicted that developments or technological regressions that may occur in the field of technology related to the first rule C07F CPC code (acyclic, carbocyclic or heterocyclic compounds containing elements other than carbon, hydrogen, halogen, oxygen, nitrogen, sulfur, selenium or tellurium) and C08L CPC code (Rubber-structured components) will affect the technologies related to the C08K CPC code (use of inorganic or non-macromolecular organic substances (paints, inks, varnishes, paints, varnishes, adhesives). Finally, some associations that may occur in wearable sensor technologies are visualized with network graphics in different layouts using Gephi software.