Elektrik enerjisi ile çalışanlara çalışma sırasında elektrik enerjisi varlığını haber veren giyilebilir teknoloji ürünü geliştirme ve uygulaması
Development and application of a wearable technology product that informs workers with electric energy of the presence of electric energy during work
- Tez No: 883825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ UĞUR YERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada elektrik enerjisi altında çalışan teknik personelin çalışma yaptıkları süreçte can güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak giyilebilir teknoloji ürünü tasarlayıp ve hayata geçirdim. Çalışmanın temelinde elektrik enerjisi olan ve teknik personelin çalıştığı her ortamda çalışma sırasında elektrik enerjisi varlığı tespit edildiğinde ışık ile uyarı veren yüzük şeklinde giyilebilir teknoloji ürünü var. Teknik personel örneğin bir elektrik panosunda çalıştığında enerji altında çalışmamak için enerjiyi kapatır. Ancak bazı istenmeyen durumlarda elektrik enerjisi olan çalışma bölgeleri olabilir. Bu gibi durumlarda can güvenliğini sağlamak için kablolu çalışan güvenlik ekipmanları mevcut. Ancak bu ekipmanlar çarpılma anında devreye girerek elektrik enerjisini kesmek üzerine çalışırlar. Ancak çeşitli sebeplerle koruma yapılamayabilir. Bu durumda çalışanın sağlığını tehlikeye atmamak için kablosuz olarak enerji varlığını algılayıp ışık ile uyarı veren bir yüzük tasarımı yaptım. Tasarımı elektronik devre ile çalışır hale getirerek testlerini gerçekleştirdim. Böylece elektrik enerjisi varlığı tespit edildiğinde çalışanı uyarmış ve tedbir almaya teşvik edecek bir ürün tasarlamış oldum. Tasarım sürecini ve test sonuçlarını paylaştığım bu çalışmayla iş sağlığı ve güvenliği kapsamında giyilebilir teknoloji ürününü sundum. Çalışma testleri için iki farklı anten kullanarak test sonuçlarını paylaştım. Kablosuz elektrik algılamada test sonuçlarına göre verimi daha yüksek olan selenoid anteni kullandım. Algılanan sinyali yükseltmek için üç transistörlü darlington bağlantı kullandığım elektronik devre ile 8 cm mesafeye kadar kararlı çalıştığını gözlemlediğim yüzük şeklindeki tasarımımı gerçekleştirdim.
Özet (Çeviri)
In this study, I designed and implemented a wearable technology product that will help ensure the safety of technical personnel working under electrical energy while working. The basis of the study is a wearable technology product in the form of a ring, which is based on electrical energy and gives a warning with light when the presence of electrical energy is detected in any environment where technical personnel work. For example, when technical personnel work on an electrical panel, they turn off the energy to avoid working under energy. However, in some undesirable situations, there may be working areas with electrical energy. In such cases, wired safety equipment is available to ensure life safety. However, these equipment are activated in case of shock and work to cut off electrical energy. However, protection may not be possible for various reasons. In this case, in order not to endanger the health of the employee, I designed a ring that detects the presence of energy wirelessly and gives a warning with light. I made the design work with an electronic circuit and tested it. Thus, I designed a product that would warn the employee when the presence of electrical energy was detected and encourage him to take precautions. With this study, in which I shared the design process and test results, I presented a wearable technology product within the scope of occupational health and safety. I shared the test results using two different antennas for operational tests. In wireless electrical detection, I used the solenoid antenna, which is more efficient according to the test results. I created my ring-shaped design, which I observed to work stably up to a distance of 8 cm, with the electronic circuit in which I used a three-transistor darlington connection to amplify the detected signal.