Roma'nın Küçük Asya'daki koloni Politikası (Geç Cumhuriyet-Octavianus dönemleri M.Ö. 70-M.S. 14)
Colonial policy of Rome in Asia Minor (Late Republican era-the Octavian period B.C. 70-A.D. 14)
  1. Tez No: 759460
  2. Yazar: BATIKAN GÜMÜŞDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN İZNİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Roma'nın Latium bölgesindeki basit bir köy yerleşiminden, Akdeniz coğrafyasına hükmeden bir imparatorluk haline gelmesinin arka planında birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden birisi de şüphesiz ki Latium bölgesinin dışına çıkarak, İtalya Yarımadasında yayılmaya başlamasından itibaren kurduğu kolonilerdir. Kolonilerin kurulma süreci M.Ö. IV. yüzyılda başlayıp İmparatorluk Dönemi boyunca devam etmiştir ve bu uzun süreç içerisinde büyük değişimlere uğramıştır. Günümüz modern literatüründe sömürge veya bir bölgeyi ele geçirmede yararlanılan araç anlamlarında kullanılan koloni terimi, Romalılar için oldukça farklı ve geniş anlamlar ifade etmiştir. Romalıların ele geçirdikleri bölgelerdeki iç güvenliğini ve sınır güvenliğini sağlamasında, ihtiyaç sahibi grupların iskân edilmesinde, bölgenin ekonomik olarak kalkınmasında ve Romalılaştırma siyasetinin uygulanmasındaki en önemli araçlarından birisi bu koloniler olmuştur. Çalışmamızda Roma'nın Orta Cumhuriyet döneminde başlayan kolonizasyon politikasının Erken İmparatorluk Dönemine kadar olan tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Bu süreç içerisinde Geç Cumhuriyet Döneminde Romalı komutanların yönlendirdiği siyasetin, kolonizasyon politikasını nasıl şekillendirdiği, Geç Cumhuriyet'in önde gelen üç komutanı Pompeius, Caesar ve Octavianus'un Küçük Asya'ya yönelik izledikleri koloni politikaları ve nedenleri incelenmiştir. Bu kapsamda siyasi ve askeri tarih ana metnin gövdesini oluşturmaktadır. Ağırlıklı olarak filolojik kaynaklardan ve modern araştırmalardan yararlanılan çalışmada, derlenen bilgileri desteklemek amacıyla başlıca birinci el kaynak olarak nümizmatik eserlerden ve yazıtlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factorial events in the background of how Rome had become to rule all over the Mediterranian grounds considering the fact that it was once only a small village campus in the Latium region. One of these factorial events is no doubt for Rome to became colonized outside of the Latium region and spread over to Italian Peninsula. In the 4th century B.C., the process of getting colonized of Rome began and continued even after Imperial period and this process underwent through major changes. In our modern literature, even if the term of“colony”means that a country being dominated by another one or, a tool used for taking control of another zone, it had different and wider meanings for Romans at that time. This colony system was effective for Romans to provide with domestic and border security, settlement fort he in-need groups, improvement of the area economically and execution of the policy to have someone Romanized. In this study, it is discussed the historical improvement of the policy of colonization which began in Mid-Republican Period in Rome till the early imperial Period. Within this period, it is studied how Roman commanders possessed power to shape the policy of colonizatiın during the period of the Late Republic and what kind of policies were executed against Asia Minor and what causes it has been under the command of three prominent commanders of the late Republic Pompey, Caesar and Octavian. In this study, diplomatic and military history contitutes the body part of the main context. It is utilized of mainly philologic sources and modern researches with the combination of numismatic works and inscriptions are used as mainly first-hand sources to support compiled knowledge.