Political discourse and health communication during the COVID-19 pandemic in Turkey: A critical analysis
COVID-19 pandemisinde Türkiye'de siyasi söylem ve sağlık iletişimi: Eleştirel bir analiz
  1. Tez No: 759465
  2. Yazar: TUĞBA ZEYNEP ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Siyasal Bilimler, Public Health, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
COVID-19 pandemisi başladığında devletler noksan ve kesinliği test edilmemiş bilgiler kullanarak yeni koşullara cevap verecek politikalar geliştirmek durumunda kaldı. Bu yeni koşulları anlamlı kılacak hükümet söylemleri ortaya koymak pandemiye verilen tepkinin kilit bileşenlerinden biri olmuştur. Bu tezde Türkiye'de pandemi sürecinde üretilen hükümet söylemlerinin devlet ve vatandaş arasındaki ilişkiyi sorumluluklar çerçevesinde nasıl kurguladığı incelenmektedir. Türkiye'de pandemi sürecinin önemli iki dönüm noktasına odaklanan tezde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 27 konuşması Siyasi Söylem Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Söylemlerin yalnız pandemi ile doğrudan ilişkili politika amaçlarına değil, bunun ötesinde siyasi amaçlara da hizmet ettiği gözlemlenmiştir. Siyasal iletişim açışsından bu söylemler pandemiyi kontrol dışında gelişen doğallaştırılmış bir olay ve hükümeti de pandemiye yanıtta güçlü ve proaktif bir lider olarak çerçeveleyerek siyasi hedeflere hizmet etmiş ve geçmiş sağlık reformları da mevcut başarının kanıtı olarak sunulmuştur. Hükümet söylemleri sağlık iletişimi bağlamında genellikle kanıta dayalı, bilgilendirici ve ikna ediciydi. Bununla birlikte, sosyal politika ortamının daha geniş bağlamdaki sınırlılıkları, aslında başarılı olan bu sağlık iletişiminin etkinliğini baltalamıştır. Pandemiden etkilenen haneler için halk sağlığı önlemlerine uyumlarını kolaylaştırmak için sunulan mali desteğin eşitsiz ve yetersiz olmasıyla bu söylemler, bireylerin kendilerinin ve başkalarının sağlığını koruma konusunda mevcut olan yeterliklerine bağlı kalmaksızın“sorumlu kılındıkları”bir çerçeve oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
When the COVID-19 pandemic hit, governments had to devise policies to respond to a novel situation with imperfect and uncertain information. Developing government discourses to make meaning out of these unprecedented circumstances has been a key component of the pandemic response. This thesis examines how the Turkish government discourses have constructed the relationship between the state and citizens in terms of their respective responsibilities during the pandemic. Focusing on the government discourses in two significant turning points during the pandemic in Turkey, the thesis applies Political Discourse Analysis to analyze 27 speeches delivered by President Erdoğan and Health Minister Koca. The thesis finds that these discourses have served political aims that go beyond the pandemic response. As political communication, these discourses have served political goals through its framing of the pandemic as a naturalized event outside of its control and the government as a strong and proactive leader in pandemic response with past healthcare reforms being treated as evidence for its current success. As health communication, government discourses were often evidence-based, informative, and persuasive. However, the limitations of the broader social policy environment have undermined the effectiveness of this otherwise successful health communication. In the context of the uneven and inadequate financial support for affected households that could facilitate their compliance with public health measures, these discourses have created a framework where individuals are“responsibilitized”in protecting their own and others' health regardless of their ability to do so.