Pandemi sürecinde yaşlıların toplumsal konumu ve problemleri (Sakarya-Karasu örneği)
The social position of the elderly and their problems during the pandemic: The case of Sakarya-Karasu
- Tez No: 787951
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATİLA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfus oranlarındaki hızlı artış nedeniyle yaşlı ve yaşlılık dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Yaşlılara yönelik çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Pandemi gibi kriz dönemlerine fazla rastlanılmadığı için kendi problem alanını oluşturan bu süreçlerin toplumsal işlevselliği bozma ve sosyal alanda çatışmalara neden olma açısından incelenmesi toplum bilimleri için önem arz etmektedir. Pandemi süreci ve koronavirüs (Covid-19) hastalığının etkilerinin dezavantajlı gruplardan biri olan yaşlı bireyler üzerinden incelenmesi, Türkiye'de yaşlı bireyin konumu ve problemleri bağlamında özgün değer taşımaktadır. Koronavirüs hastalığıyla mücadele amacıyla uygulanan karantina ve sosyal izolasyon tedbirleri bağlamında pandemi sürecinin, risk grubu ve toplumsal dezavantajlı kesim içerisinde yer alan 65 yaş ve üzeri bireylerde; sağlık, psikoloji, sosyal, ekonomi, siyasal, iletişim ve sosyal aktivite alanlarına etkileri ve yaşlı bireylerin, pandemi algıları ve düşünceleri bu araştırma sayesinde görünür kılınmıştır. Bu araştırma için nitel yöntem uygun görülmüş ve durum çalışması yaklaşımı kullanılarak araştırmaya katılan katılımcıların, pandemi sürecinde yaşadıkları farklı boyuttaki problem alanlarının detaylarıyla ortaya çıkarılması için derinlemesine görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Süreç sınırlılığı bakımından 3 Ekim 2022 ile 24 Kasım 2022 tarihleri arasında Sakarya ilinin, Karasu ilçesindeki 16 katılımcıya amaçlı kartopu örneklemi kullanılarak ulaşılmıştır. Araştırmanın saha çalışması süreci tamamlandıktan sonra elde edilen veriler, betimsel analiz ve söylem analizi yöntemi kullanılarak temalandırılmıştır. Bu araştırmada koronavirüs pandemisi sürecinin yaşlı bireyler üzerindeki etkileri; sağlık, psikoloji, sosyoloji, ekonomi, siyasal, iletişim ve sosyal aktivite boyutları bağlamında incelenmiş, her boyut kendi çerçevesinde değerlendirilerek araştırma kapsamında yer alan yaşlı bireylerin sorunlarına ve pandemi konusundaki algılarına ulaşılmıştır. Koronavirüs pandemi sürecinin farklı boyutlarıyla yaşlı bireyler üzerindeki etkilerinin incelenmesinin, kriz süreçlerinde dezavantajlı gruplarda yaşanılan sorunların giderilmesi için bundan sonraki planlamalara ve politikalara rehberlik edeceği düşünülmekte ve bundan sonra yapılacak olan çalışmaların eksik görülen alanlar üzerinde gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase in the rates of the elderly population both worldwide and in Türkiye, the case of the elderly have become a remarkable issue. Studies for the elderly are increasing day by day. Since crisis periods such as pandemics are not common, these processes create their own problem fields and become important for social sciences in terms of disrupting social functionality and causing conflicts in the social field. Examining the effects of the pandemic process and coronavirus disease on one of the disadvantaged groups, namely elderly individuals, has a unique value in the context of the position and problems of the elderly individuals in Türkiye. The effects on health, psychology, social, economic, political, communication and social activity areas as a result of the measures applied to combat the coronavirus (Covid-19) disease, such as quarantine and social isolation in individuals aged 65 and over, who are in the risk group and socially disadvantaged segment, and Pandemic perceptions and thoughts of elderly individuals were made salient throughout this research. For this research, a qualitative method, a case study approach was used, and in-depth interview technique was used to reveal in detail the problem areas of different dimensions that they experienced during the pandemic process. Within the scope of the case study approach, using purpose snowball sampling technique,16 participants were reached in the Karasu district of Sakarya province between 3 October and 24 November 2022 in the context of the coronavirus pandemic, process limitation. After the fieldwork of the research was completed, the data obtained were themed by using descriptive analysis and discourse analysis methods. In this research, the effects of the coronavirus pandemic process on elderly individuals; health, psychology, sociology, economy, political, communication and social activity dimensions were examined, each dimension was evaluated within its own framework, and the problems of the elderly individuals within the scope of the research and their perceptions about the pandemic were reached. It is thought that examining the effects of the coronavirus pandemic process on elderly individuals with different dimensions will guide future plans and policies in order to eliminate the problems experienced in disadvantaged groups during the crisis processes, and it is recommended that future studies be carried out on areas that are deemed deficient.