Torasik travma nedeniyle acil servise başvuran hastaların serum biyobelirteçlerinin morbidite ve mortalite üzerine etkisi
The effect of serum biomarkers on morbidity and mortality in patients admitted to the emergency department DUE to thoracic trauma
  1. Tez No: 759489
  2. Yazar: KÜBRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TOMRUK, PROF. DR. İSA DÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç; Bu çalışmamızda akut faz inflamatuvar markerlarının (WBC,CRP,pentraxin-3) ve karaciğer fonksiyon testlerinden AST ve ALT' nin toraks travmalı hastalarda mortalite ve morbidite üzerine etkilerini incelemek amaçlandı. Materyal Metod; Hastanemiz acil servise 01.01.2020-31.12.2021 tarihleri arasında toraks travması ile başvuran 75 hasta ve 10 adet kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastaların; yaş, cinsiyet, travmanın kaçıncı saatinde başvurduğu (0-4 saat, 4-8 saat ve 8-24 saat),travma tipi (düşme, motosiklet ve ADTK,AİTK), travma oluş şekli (izole toraks travması ve toraks travmasının dahil olduğu multi travma), mortalite-morbidite seyri, yattığı yer (servis veya yoğun bakım), WBC, CRP,pentraxin-3, AST ve ALT değerleri çalışma formuna işlendi. Bulgular; Çalışmamızdaki pentraxin-3, WBC, CRP, ALT ve AST değerlerinin tamamı hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında; hasta grubunda daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim; In this study, we aimed to examine the effects of acute phase inflammatory markers (WBC, CRP, pentraxin-3) and liver function tests, AST and ALT, on mortality and morbidity in patients with thoracic trauma. Material Method; 75 patients who applied to the emergency department of our hospital between 01.01.2020 and 31.12.2021 with thoracic trauma and 10 control groups were included in the study. Patients; age, gender, the time of the trauma (0-4 hours, 4-8 hours and 8-24 hours), the type of trauma (fall, motorcycle and ADTC, AITC), form of trauma (isolated thoracic trauma and multi-thoracic trauma including thoracic trauma), mortality-morbidity course, hospitalization (service or intensive care unit), WBC, CRP, pentraxin-3, AST and ALT values were recorded in the study form. Results; When all of the pentraxin-3, WBC, CRP, ALT and AST values in our study were compared in the patient and control groups; higher in the patient group.