E-öğrenmede etkileşim eşdeğerliği teoremi çerçevesinde öğrenen başarısı ve memnuniyeti
Learner's achievement and satisfaction in e-learning within the framework of interaction equivalency theorem
- Tez No: 759511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Etkileşim, öğretme-öğrenme süreçlerinde oldukça önemli bir bileşendir. Özellikle uzaktan eğitimde etkileşimin öğrenme süreçleri içindeki rolünün hayati olduğu söylenebilir. Uzaktan öğretim uygulamalarında öğrenenler tarafından tercih edilen ya da değer verilen motivasyonu arttırdığı düşünülen etkileşim türleri, öğrenme bağlamına göre farklılık gösterebilmektedir. Öte yandan, etkileşim türlerine çevrimiçi bir ders tasarımında ne oranda ve nasıl yer verilmesi gerektiği konusunda henüz ortak bir literatürün olmadığı ortak bir paydada buluşulamadığı görülmektedir. Bu araştırmanın amacı; farklı etkileşim türlerinin uzaktan öğrenenlerin memnuniyet düzeyi ve başarılarına etkisini etkileşim eşdeğerliği teoremi çerçevesinde incelemektir. Araştırmada ayrıca, öğrenenlerin öncelikli etkileşim türü tercihlerine ve çevrimiçi öğrenme deneyimlerini nasıl yorumladıklarına da yer verilecektir. Bu çalışmada karma desen araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında testler ve anketler aracılığıyla nicel veriler, ikinci aşamada ise yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla nitel veriler toplanıp analiz edilmiştir. Veriler, Anadolu Üniversitesinde, 2021-2022 öğretim yılı güz döneminde ARY111-Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri dersini alan 63 öğrenenden toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrenen-içerik ve öğrenen-öğreten etkileşimine yönelik ders tasarımları öğrenen memnuniyetini pozitif yönde etkilerken, öğrenen-öğrenen etkileşimine yönelik ders tasarımının öğrenen memnuniyeti üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca üç etkileşim türüne yönelik hazırlanan ders tasarımlarının öğrenen başarısı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, öğrenenlerin öğretenle kurdukları etkileşimi daha faydalı bulduklarını ve birincil etkileşim türü tercihlerinin öğrenen-öğreten etkileşimi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Interaction is a very important component in teaching-learning processes. It can be said that the role of interaction in learning processes is vital, especially in distance education. The types of interaction that are preferred or valued by learners in distance education applications and thought to increase motivation may differ according to the learning context. On the other hand, it is seen that there is no common literature on how and how much interaction types should be included in an online course design. The purpose of this research; is to examine the effects of different types of interaction on the satisfaction level and success of distance learners within the framework of the interaction equivalence theorem. The research also includes learners' preferences for primary interaction type and how they interpret their online learning experiences. In this study, a mixed pattern research method was used. In the first stage of this research, quantitative data were collected and analyzed and in the second stage, qualitative data were collected and analyzed through semi-structured interviews. The data was collected from 63 learners who took the ARY111-Research Methods in Social Sciences course at Anadolu University in the fall semester of the 2021-2022 academic year. As a result of the research, it was seen that the course designs based on learner-content and learner-instructor interaction positively affected learner satisfaction, while the course design based on learner-learner interaction did not affect learner satisfaction. In addition, it was seen that the course designs prepared for the three interaction types did not have a significant effect on learner achievement. The results show that learners find the interaction with the instructor more beneficial and their primary interaction type preference is learner-instructor interaction.