Türkiye gazete haberlerinde LGBTİ+ temsili
Representation of LGBTI+ in Turkey in mainstream newspapers
  1. Tez No: 759512
  2. Yazar: KAZIM TOLGA GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY CANGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez çalışmasında LGBTİ+'ların, Sabah, Birgün, Hürriyet, Yeni Şafak, Posta gazetelerinde 2004-2020 yılları arasında yayımlanan haberlerdeki temsilini araştıran bu çalışma; Türkiye'de ana akım gazetelerde LGBTİ+'ların nasıl temsil edildiklerini, hangi olay ve konularla habere konu oldukları irdelenmektedir. Türkiye ana akım gazeteleri içerisinde tirajları, bulundukları siyasi yelpaze ve tiraj farklılığı açısından beş gazetede 16 yıl boyunca yayınlanan LGBTİ+'larla ilgili ulaşılabilen tüm haberleri kapsaması, önceki çalışmalardan çok daha geniş ölçüde bir haber aralığını incelemesi; bu çalışmayı ve ortaya çıkardığı bulguları önemli ve özgün kılmaktadır. Adı geçen gazetelere uygulanan içerik çözümlemesi ve nitel metin analizi sayesinde çalışmanın ortaya çıkardığı sonuca göre, incelenen dönemde yüksek tirajlı olan bu gazetelerden özellikle Hürriyet, Sabah ve Posta gazeteleri yaptıkları haberlerle, toplumun genel kabul gören atanmış cinsiyetlerinin konumunu meşrulaştırmaktadırlar. Atanmış cinsiyetler dışındaki cinsel kimlikleri ayrımcı, ötekileştirici ve hatta kimi zaman homofobik bir söylemle temsil eden haberlere daha fazla yer vermektedirler. Bu üç gazetenin aksine Birgün gazetesi, LGBTİ+'ları ve bu bireylerle ilgili olayları taleplerini duyuracak şekilde haberleştirmiştir. Yeni Şafak gazetesi ise yayımladığı az sayıdaki haberler ve bu haberlerin işlenişi itibariyle LGBTİ+'ları simgesel yok edilmeye maruz bırakmış, onların görüş ve taleplerine yer vermemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the coverage of LGBTİ+ news from Sabah, Birgün, Hürriyet, Yeni Şafak, Posta newspapers between 2004-2020. It examines how LGBTİ+ are represented in mainstream newspapers in Turkey, and how discrimination and homophobia seen in the news are produced. Covering all the news about LGBTİ+ individuals published in the five highest circulation newspapers in Turkey for 16 years, examining a much wider range of news than previous studies; makes this study and its findings important. The result of the study, especially Hürriyet, Sabah and Posta newspapers, which were among the newspapers with high circulation in the examined period, legitimize the position of the generally accepted assigned genders of the society with their news. They give more space to news that represent sexual identities other than assigned genders with a discriminatory and sometimes even homophobic discourse. Unlike these three newspapers, Birgün newspaper reported on LGBTİ+ and events related to these individuals in a more democratic way and in a way to make their demands heard. Yeni Şafak newspaper, on the other hand, imposed a symbolic annihilation LGBTİ+ due to the small number of news it published and the handling of these news. He avoided expressing the views and demands of LGBTİ+ as much as possible.