A novel methodology for cancer diagnosis and treatment using new generation microfluidic devices: Hydrodynamic cavitation on a chip
Yeni nesil mikroakışkan cihazları kullanarak kanser teşhisi ve tedavisinde yeni bir metodoloji: Çip üstü hidrodinamik kavitasyon
- Tez No: 759544
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOŞAR, DR. SİBEL ÇETİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Tıbbi Biyoloji, Bioengineering, Engineering Sciences, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hidrodinamik kavitasyon (HC), düşük yerel basınçlar nedeniyle oluşan kabarcıkların çökmesi vasıtasıyla bir sıvıda enerji salınımının meydana geldiği bir faz değişimi fenomenidir. Makro ölçekli hidrodinamik kavitasyon, kavitasyon kabarcığı patlamasından dolayı salınan yüksek enerji nedeniyle çok yıkıcı bir etkiye sahip olsa da, minyatürleştirilmiş bir mikroakışkan cihaz içinde mikro ölçekli hidrodinamik kavitasyon yoluyla kavitasyonun zararlı etkileri en aza indirilebilir ve biyomedikal uygulamalar için kullanılabilir. Mikroakışkan cihazlar, kavitasyon süreci üzerinde uzamsal kontrol sağlayarak ve gelişimini hassas bir şekilde izleyerek kontrollü deneylerin performansını mümkün kılar. Erken kanser teşhisi ve etkili tedavi teknolojileri insan sağlığı için kaçınılmaz ihtiyaçlar olarak görünmektedir. Bu bağlamda, bu tez, hücre kültürü ve insan kan örneklerini kullanarak in vitro çalışmalar yoluyla HC'nin dolaşımdaki tümör hücresi (CTC) tespiti ve kanser tedavisi üzerindeki rolü ile ilgili kapsamlı araştırma ve analiz sunmaktadır. Gerçekleştirilen in vitro deneyler, biyolojik uygulamalarda ortaya çıkan bir araç olan mikro ölçekli HC'nin, farklı hücresel tepkileri araştırmak ve antikanser ilacının kemoterapötik etkinliğini artırmak ve CTC'leri hızlı bir şekilde saptamak için umut verici bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrodynamic cavitation (HC) is a phase change phenomenon, where energy release in a fluid occurs upon the collapse of bubbles, which form due to the low local pressures. Although macro-scale hydrodynamic cavitation has a very destructive effect due to the high released energy from the cavitation bubble explosion, damaging effects of cavitation could be minimized and utilized for biomedical applications through micro-scale hydrodynamic cavitation inside a miniaturized microfluidic device. Since microfluidic devices enable the performance of controlled experiments by enabling spatial control over the cavitation process and by precisely monitoring its evolution. Early cancer diagnosis and effective therapeutic technologies appears to be inevitable needs for the human health. In this regard, this thesis presents comprehensive investigation and analysis related to role of the HC on circulating tumor cell (CTC) detection and cancer treatment through in vitro studies by utilizing cell culture and human blood samples. Performed in vitro experiments demonstrate that micro-scale HC, which is an emerging tool in biological applications, is a promising approach to investigate different cellular responses and to increase the chemotherapeutic efficacy of the anticancer drug and to rapidly detect CTCs.