Effects of root mycorrhizal colonization and varied phosphorous supply on cadmium accumulation in rice plants
Çeltik bitkisinde kök mikorizal kolonizasyonu ve farklı fosfor uygulamalarının kadmiyum birikimi üzerine etkileri
- Tez No: 759549
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK, PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kadmiyum (Cd) ağır bir metal olup, konsantrasyonuna bağlı olarak çevre ve insanlar üzerinde zararlı etkiler göstermektedir. Pirinç temelli gıdaların, insanların Cd alımında çok önemli bir diyet kaynağı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, çeltik bitkilerinde Cd birikimini etkileyen faktörlerin incelenmesi önem taşımaktadır. Fosforlu (P) gübrelerin kullanımı genellikle gıda ürünlerinde artan Cd birikimi ile yakından ilişkilidir ve Cd içeren P gübrelerinin gıda ürünlerinde önemli bir Cd kaynağını temsil ettiği öne sürülmüştür. Bununla birlikte, P gübreleri tarafından neden olunan bitki Cd seviyesindeki artışların, uygulanan P gübrelerinin Cd içeriği ile mutlaka ilgili olmadığı görülmektedir. Bu pek beklenmedik bulgu bizi, başta Cd içeriği bakımından farklılık gösteren çeşitli P gübreleri ve kök mikorizal aktivitesini dikkate alarak, çeltik bitkilerinde Cd birikimini etkileyen faktörleri araştırmaya yönlendirdi. Arbusküler mikorizal mantarların (AMF), topraktan bitki yeşil aksamına gerçekleşen Cd transferine karşı önemli bir engel olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, çeltik bitkileri (Oryza sativa L. cv. Rekor CL), sera koşulları altında aerobik toprak koşulları dikkate alınarak yetiştirildi. Denemelerde bitkilere steril ve doğal toprak koşullarında farklı oranda Cd içeren P gübreleri artan oranda uygulandı ve bitkiler farklı mikoriza inokulasyonuna tabii tutuldu. Elde edilen sonuçlara göre, fosfor uygulamasının arttırılması, P gübrelerinin Cd içeriğinden bağımsız olarak, denenen tüm uygulamalarda yeşil aksam Cd konsantrasyonunda önemli artışlara neden olmuştur. Bu artışlar, toprağın sterilize edildiği koşullarda daha çarpıcı biçimde ortaya çıktı. Denemelerde arbusküler mikorizal fungusun toprak aşılaması ile çalışılan tüm deneysel uygulamalarda, özellikle de toprağın sterilize edildiği koşullarda, bitkilerin Cd alımını önemli ölçüde azaltmıştır. Sonuçlar, P gübrelemesi ile bitkilerde ortaya çıkan Cd birikiminin, azalan kök mikorizal kolonizasyonu ile ilişkili olduğunu ve kök mikorizal aktivitesinin, çeltik bitkilerinin toprak üstü kısımlarında topraktan Cd transferini sınırlamada kilit bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cadmium (Cd) is a heavy metal and exerts harmful effects on the environment and humans depending on its concentrations. Rice-based foods are known to be a major dietary source of Cd exposure to human populations. It is therefore important to study the factors affecting Cd accumulation in rice plants. Use of phosphorous (P) fertilizers is often associated with increased Cd accumulation in food crops and suggested that Cd-containing P fertilizers represent an important source of Cd in food crops. However, increases in plant Cd by P fertilizers are not necessarily related to the Cd content of the P fertilizers applied. This counterintuitive finding led us to investigate the factors affecting Cd accumulation in rice plants by paying particular attention to various P fertilizers differing in Cd content and root mycorrhizal activity. It is known that arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) are an important barrier against the transfer of Cd from the soil to the shoots of plants. Rice plants (Oryza sativa L. cv. Rekor CL) were cultivated aerobically under greenhouse conditions and treated with increased P fertilization rates with and without mycorrhizal inoculation and autoclaving the experimental soil. The results obtained showed that increasing the P application caused substantial increases in the shoot Cd concentrations in all of the experimental treatments, irrespective of the Cd content of the P fertilizers. These increases were pronounced when the experimental soil was sterilized. Soil inoculation with AMF significantly decreased the Cd accumulation in rice plants, especially when the experimental soil was sterilized. The results suggested that increase in plant Cd accumulation by P fertilization is related to diminished root mycorrhizal colonization, and root mycorrhizal activity plays a key role in limiting Cd transfer from soils in the above-ground parts of the rice plants.